Τέταρτη συνεχόμενη νίκη για τον Γ.Σ. Μουζακίου & Περιχώρων «Γ. Πασιαλής» που πήρε το ντέρμπι με τον Απόλλωνα Καρδίτσας

Σε ένα ματς που τα είχε όλα, ο Γ.Σ. Μουζακίου & Περιχώρων «Γ. Πασιαλής» έφυγε με τη νίκη από το κλειστό της Καρδίτσας και την έδρα του Απόλλωνα για την 5η αγωνιστική της Α2 ΕΣΚΑΘ.

Το τοπικό ντέρμπι περιλάμβανε πάθος, θεαματικά εκατέρωθεν σερί και μία ανατροπή των φιλοξενούμενων στην τελευταία περίοδο, οι οποίοι με 72-75 έφτασαν στην τέταρτη διαδοχική τους νίκη και στο ρεκόρ 4-1. Αντίθετα, ο Απόλλων συνέχισε με τη δεύτερη διαδοχική του ήττα, υποχωρώντας στο 2-3.

Παρά τις απουσίες για αμφότερες τις ομάδες, οι διαθέσιμοι αθλητές εκατέρωθεν επιδόθηκαν σε υψηλού επιπέδου ανταγωνισμό και θα λέγαμε ότι Απόλλων και ΓΣΜΠ είχαν από ένα καλό ημίχρονο.

Στο 1ο μέρος, οι γηπεδούχοι μπήκαν εντυπωσιακά στην επίθεση και έβλεπαν…σα βαρέλι το καλάθι των φιλοξενούμενων, σημειώνοντας μάλιστα ρεκόρ πόντων για τη φετινή περίοδο, με τους 46 πόντους στο ημίχρονο.

Το 2ο ημίχρονο, όπως αναφέραμε ανήκε στους «κιτρινόμαυρους». καθώς είχαν παθητικό μόλις 26 πόντους, ήτοι μόλις έναν περισσότερο από όσους δέχτηκαν συνολικά μόνο στη 2η περίοδο (25)!.

Με βελτίωση στην περιφερειακή άμυνα και περιορισμό των μακρινών σουτ του Απόλλωνα, η ομάδα του Στέφανου Μπελάγια πλησίασε στο σκορ, περνώντας ταυτόχρονα περισσότερο την μπάλα στη ρακέτα, σε ό,τι αφορά το επιθετικό κομμάτι.

Τα δεκάλεπτα: 21-11, 46-39, 61-58, 72-75

Απόλλων Καρδίτσας (Σπ. Παππάς): Λιακόπουλος 9, Μπαϊμάκης 7, Κουτσιόγκουλος 8, Βασιλείου 27 (5), Πάσχος 11 (3), Μπαταβάνης 10 (2), Δημητρουλάκος, Τζουβάρας, Μπριάνας.

Γ.Σ. Μουζακίου «Γ. Πασιαλής» (Στ. Μπελάγιας): Αμβροσίου 17, Δ. Ελευθερίου 13 (1), Τσανάκας 9 (3), Βούλγαρης 19, Μπίζιος 9, Σπανός 8 (2), Χύτας. Αλ. Τσιτσώνης, Ραπάνι, Δραγούτσος.

9. Πελαργός Λάρισας* 3 3 0 3 152 233 -81

*Πελαργός Λάρισας, Γ.Σ.Ε. Ελασσόνας, Ακαδημία Φούντας, Κρόνος Τυρνάβου και K.B.A. έχουν εκπληρώσει το αγωνιστικό τους ρεπό για τον Α’ γύρο