Α2 ΕΣΚΑΘ: Το σερί του Πασιαλή σταμάτησε ο ΑΟ Σουφλαρίων

pasialis

Στο Κλειστό Γυμναστήριο Μουζακίου είχαμε δραματικό φινάλε στην αναμέτρηση του Γ.Σ Πασιαλή με τον ΑΟ Σουφλαρίων με τους φιλοξενούμενους να ανακόπτουν το σερί των επιτυχιών της Μουζακιώτικης ομάδας κερδίζοντας την στην κυριολεξία στον πόντο στα πλαίσια της 6ης Αγωνιστικής του 2ου γύρου της Α2 ΕΣΚΑΘ.

Το πρώτο δεκάλεπτο ο Πασιαλής είχε κακό ξεκίνημα… Δέχτηκε μεγάλη πίεση από τον ΑΟ Σουφλαρίων και βρέθηκε να χάνει με 11-21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η πλάστιγγα έγειρε προς τους παίκτες του Μουζακίου που σε 1:30 λεπτό κάνανε το 7-0 και πλησιάσανε στο σκορ 18-21. Ο Πασιαλής κάνοντας μεγάλες άμυνες στη συνέχεια κράτησε τους φιλοξενούμενους χωρίς σκορ για πέντε λεπτά και κάνοντας την ανατροπή έφτασε να προηγείται με 22-21.

Η Λαρισαϊκή ομάδα στη συνέχεια βελτίωσε την άμυνα, πίεσε περισσότερο αλλά σημειώθηκαν χαμένες επιθέσεις και από τις δύο πλευρές με αποτέλεσμα το ημίχρονο να τελειώνει με 24-27 κρατώντας τους γηπεδούχους κοντά στο σκορ.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το Μουζάκι με τρία συνεχόμενα τρίποντα πήρε κεφάλι στο σκορ με 33-27. Από το σημείο αυτό και μετά με πολύ καλές άμυνες ο Πασιαλής κράτησε το προβάδισμα σε όλο το δεκάλεπτο και βρέθηκε να προηγείται στο τέλος του με 41-39.

Δύο τρίποντα από τους φιλοξενούμενους στην αρχή του τέταρτου 10λεπτου δίνουν το προβάδισμα με 41-45. Και από αυτό το σημείο και μετά …το θρίλερ άρχισε. 4 λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιού το σκορ είναι ισόπαλο 49-49. 1:36 πριν τη λήξη του αγώνα ο ΑΟ Σουφλαρίων μπροστά με 52-51, 18 δευτερόλεπτα πριν το τέλος 54-54, και το δραματικό φινάλε ήρθε …4 δευτερόλεπτα πριν ο διαιτητής σφυρίξει τη λήξη της αναμέτρησης βρίσκοντας μπροστά τον ΑΟ Σουφλαρίων με 55-56 σκορ που ήταν και το τελικό του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 11-21, 13-6, 17-13, 14-16