Τσίγκας Μουζάκι Καρδίτσας

Εκπληκτική νίκη 2-3 με διπλή ανατροπή για τις Κορασίδες του ΓΣ Μουζακίου στον Τύρναβο

Εκπληκτική νίκη 2-3 με διπλή ανατροπή για τις Κορασίδες του ΓΣ Μουζακίου στον Τύρναβο - Με νίκη 3-0 σετ προχώρησαν οι κορασίδες του ΓΣ Μουζακίου επί του ΣΠΑ Καρδίτσας (video) - ΒΟΛΕΙ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ: ΓΣ Μουζακίου – ΣΠΑΚ (Κυριακή 20/11 7:30μμ – Κλειστό Γυμναστήριο Μουζακίου) - ΒΟΛΕΙ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ: ΓΣ Μουζακίου – Φοίβος Γιάννουλης (Κυριακή 6/11 4μμ – Κλειστό Γυμναστήριο Μουζακίου) - Νίκη Βόλου - ΓΣ Μουζακίου 2-3 - Νίκη για τις Κορασίδες του Μουζακίου στο Βόλο - ΓΣ Μουζακίου - ΓΣ Τυρνάβου 2-3: Έκαναν την ανατροπή οι Κορασίδες του Μουζακίου αλλά όχι και την νίκη (video)

Έδωσαν και την ψυχή τους τα κορίτσια της Σοφίας Παναγιάρη στον εκτός έδρας αγώνα με τον ΓΣ Τυρνάβου, την Κυριακή 12 Δεκεμβρίου 2022, όπου κατάφεραν να επικρατήσουν με 2-3 σετ και μάλιστα με διπλή ανατροπή, σκαρφαλώνοντας έτσι στην πρώτη θέση της βαθμολογίας του 2ου Ομίλου του πρωταθλήματος Κορασίδων Α2 Θεσσαλίας.

Στο ντέρμπι κορυφής τα κορίτσια του ΓΣ Τυρνάβου μπήκαν καλύτερα στο πρώτο σετ, εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των φιλοξενούμενων και κρατώντας το προβάδισμα, κατάφεραν να το κερδίσουν με 25-20.

Η αντίδραση από τις κορασίδες του Μουζακίου ήρθε στο δεύτερο σετ, όπου κάνοντας καλό ξεκίνημα προηγήθηκαν και αύξησαν τη διαφορά ακόμα και στους 10 πόντους. Διατηρώντας αυτή τη διαφορά ασφαλείας πήρανε το σετ με 11-25.

Στο τρίτο σετ οι γηπεδούχες ανάκαμψαν, μπήκανε μπροστά στο σκορ βρίσκοντας αρκετές επιθετικές λύσεις, και κατάφεραν να κάνουν το 2-1 κερδίζοντας με 25-18.

Το τέταρτο σετ ισόρροπο για τις δύο ομάδες, έδειχνε να γέρνει προς τα κορίτσια του Μουζακίου όταν και πάλι μπήκανε μπροστά στο σκορ. Πήραν και διατήρησαν μια διαφορά πέντε πόντων ισοφαρίζοντας για δεύτερη φορά στα σετ κερδίζοντας με 20-25.

Στο τάι μπρέικ έγινε η διπλή ανατροπή. Οι κορασίδες του ΓΣ Τυρνάβου προηγήθηκαν με 7-0 και 2-9. Εκεί έδειχνε ότι το παιχνίδι θα το κέρδιζαν οι γηπεδούχες. Όμως οι φιλοξενούμενες με ψυχή και πάθος για την νίκη ξεκίνησαν την ανατροπή στην αρχή πιέζοντας από το σέρβις, με συνεχόμενους άσσους, μεταφέροντας έτσι το άγχος στην αντίπαλη πλευρά. Στη συνέχεια με καλές άμυνες και επιλογές στην επίθεση, κατάφεραν αρχικά να ισοφαρίσουν και στη συνέχεια να περάσουν μπροστά στο σκορ με 9-10 και στο τέλος να ολοκληρώσουν το σετ με 11-15, κάνοντας έτσι ένα επιμέρους σκορ 2-13. Κατάφεραν με τον τρόπο αυτό να ανατρέψουν το εις βάρος τους 2-1 στα σετ και να κερδίσουν με 2-3, ανεβαίνοντας στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Να σημειώσουμε ότι οι δύο ομάδες έχουν από 5 νίκες και 1 ήττα η καθεμία στο πρωτάθλημα. Ήττα που έγινε στα μεταξύ τους παιχνίδια. Να θυμίσουμε ότι στον πρώτο αγώνα οι κορασίδες του ΓΣ Τυρνάβου είχαν καταφέρει να κερδίσουν στο Μουζάκι με 2-3 σετ, όμως η καλύτερη διαφορά πόντων τις φέρνει στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Την επόμενη αγωνιστική, Κυριακή 18/12, ο ΓΣ Μουζακίου υποδέχεται την Νίκη Βόλου στο κλειστό του Μουζακίου, ο ΓΣ Τυρνάβου φιλοξενείται από τον ΣΠΑΚ στην Καρδίτσα, και ο ΣΦΦΑ Η ΑΜΙΛΛΑ υποδέχεται στα Τρίκαλα τον Φοίβο Γιάννουλης.