Με νίκη επέστρεψε ο ΣΠΑΚ στην Α2 (φωτο-video)

Πρεμιέρα με νίκη έκανε ο ΣΠΑΚ στην Α2 ανδρών, στο σχεδόν γεμάτο κλειστό γυμναστήριο Καρδίτσας το Σάββατο 5 νοεμβρίου 2016, με αντίπαλο τον Πήγασο Κοζάνης, κερδίζοντας με 3-1 σετ, παίρνοντας έτσι το πρώτο τρίποντο στην επιστροφή του στην Α2.

Στο πρώτο σετ οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να λειτουργούν καλύτερα στα μπλοκ και την υποδοχή με αποτέλεσμα να έχουν το προβάδισμα ακόμα και με 4 πόντους (10-14) και (17-19). Μέχρι εκείνο το σημείο όμως, αφού οι γηπεδούχοι που είχαν ήδη διορθώσει τα λάθη τους, σε άμυνα και επίθεση, κατάφεραν να ισοφαρίσουν και να περάσουν μπροστά στο σκορ με (21-20) και να κερδίσουν τελικά το σετ με 25-22).

Στο 2ο σετ ο ΣΠΑΚ κατάφερε να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού και να έχει προβάδισμα στο σκορ (8-5). Στο σημείο αυτό οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν άμυνα και επίθεση και κατάφεραν να περάσουν μπροστά (14-15). Η σωστή επιθετική και αμυντική λειτουργία όμως, καθώς και τα πολύ καλά σερβίς των παικτών του ΣΠΑΚ φέρανε τους γηπεδούχους και πάλι μπροστά στο σκορ, για να κλείσει το δεύτερο σετ με (25-19).

Στο 3ο σετ, η ομάδα της Κοζάνης αντέδρασε εκμεταλευόμενη την κούραση των γηπεδούχων και παρά το ότι ο ΣΠΑΚ προηγήθηκε (8-7) κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ, να ισορροπήσει το παιχνίδι (14-14), να πάρει κεφάλι στο σκορ (17-19) και τελικά να πάρει και το σετ (21-25), κάνοντας έτσι το 2-1.

Το 4ο σετ εξελίχθηκε δραματικό, οι φιλοξενούμενοι που είχαν την ψυχολογία και τον ρυθμό από το 3ο σετ, θέλανε την ισοφάριση, είχαν διαρκώς επαφή με το σκορ (10-10) και κατάφεραν να προηγηθούν (10-14). Οι παίχτες του ΣΠΑΚ όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Με την πίεση από το σερβίς και τις αλλαγές του Αλεξίου γυρίσανε το ματς (20-19) και παρά την πίεση του Πήγασου που κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στο (24-24), πιο ψύχραιμοι, κατάφεραν τελικά να πάρουν το σετ (26-24) και μαζί το πρώτο τρίποντο στην κατηγορία.

Τα σετ: 25-22, 25-19, 21-25, 26-24

ΣΠΑΚ (Φ. Αλεξίου): Γιαννουσάς (λ), Βασιλάκος, Σφακιανάκης, Κοντοκώστας, Μαλλιώρας, Θάνος, Σ. Αλεξίου, Τ. Παπαγεωργίου, Λαζινός, Χειμωνέττος (λ), Βαϊόπουλος, Αναγνώστου, Χαβρουζάς, Καραθάνος.

Πήγασος Κοζάνης (Π. Λαβαντσιώτης): Γκιαούρης, Σολωμονίδης Κούρτης, Λαβαντσιώτης, Γκιούρας (λ), Μαμαλίγκας, Παπαδόπουλος, Ασημόπουλος, Χύσα, Ιωαννίδης, Κωσταρέλλης, Γεωργίου, Τσιάνος (λ).

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής:

Νίκη Αιγινίου – Ελπίδα Θεσσαλονίκης 3-2 (25-19, 21-25, 25-16, 24-26, 15-11)
ΣΠΑ Καρδίτσας – Πήγασος Κοζάνης 3-1 (25-22, 25-19, 21-25, 26-24)
ΕΑ Πατρών – Ολυμπιάδα Πατρών 3-1 (23-25, 25-23, 25-17, 25-15)
ΑΣΠ Απόλλων Αττικής – Άρης 1-3 (25-22, 23-25, 17-25, 23-25)

spak-volley-pigasos-29

Με νίκη επέστρεψε ο ΣΠΑΚ στην Α2 (φωτο-video)  Με νίκη επέστρεψε ο ΣΠΑΚ στην Α2 (φωτο-video)