Υπέκυψε στην ανωτερότητα του Ηρακλή ο ΑΣΚ!

Τον ισχυρό Ηρακλή υποδέχτηκε το απόγευμα του Σαββάτου (9/2) στο Κλειστό της Καρδίτσας ο ΑΣΚ, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Α2 2018-19.

Οι “κυανόλευκοι” ήταν ανταγωνιστικοί μόνο στην πρώτη περίοδο, καθώς στη συνέχεια οι Θεσσαλονικείς πήραν τα ηνία φτάνοντας στη νίκη με 66-78.

Ο ΑΣΚ ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και έκλεισε το πρώτο 10λεπτο στο +3 (18-15).

Η δεύτερη περίοδος ήταν καταστροφική για τον Καρδιτσιώτικο σύλλογο, καθώς μη έχοντας επιλογές στην επίθεση και με επιμένους σκορ (7-21) πήγε στο ημίχρονο με -11 (25-36).

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Γιάννη Τζήμα, προσπάθησε να αντιδράσει, μείωσε κάποια στιγμή σε 60-69, όμως δεν μπόρεσε ποτέ να επιστρέψει.

Οι φιλοξενούμενοι διαχειρίστηκαν άψογα το προβάδισμα που είχαν από το πρώτο μέρος, παίροντας τελικά το διπλό με 66-78.

Ο ΑΣΚ την επόμενη αγωνιστική έχει ένα επίσης δύσκολη παιχνίδι, καθώς θα αντιμετωπίσει στη μακρινή Κω, τον τοπικό και νεοφώτιστο Ιππακράτη.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 25-36, 38-50, 66-78.

ΑΣ Καρδίτσας (Τζήμας): Μόκφορντ 11 (2), Γράβας 16, Παπαχρήστος 2, Μαυρογιάννης 6, Παππάς, Κακλαμάνος 2, Καρράς 4, Παπαδόπουλος, Ερμείδης 4, Καλλές 4, Σαριμπαλίδης 3 (1), Μαγκουνής 14 (1).

Ηρακλής (Μέξας): Αγγελακόπουλος 4, Αθανασούλας 8 (1), Σοκ 7 (2), Ρουτκάουσκας 23, Πολυτάρχου 5 (1), Λιάπης 15 (4), Φίλλιος, Κακαρούδης 6, Καλαϊτζίδης 8 (2), Γιαννακίδης, Τζουγκαράκης 2.

Διαιτητές: Παναγιώτου – Βαρδάλος – Καρπάνος.