Τσίγκας Μουζάκι Καρδίτσας

Τον φιλόδοξο Αίαντα Ευόσμου υποδέχεται την Κυριακή (5 μ.μ.) ο Α.Σ.Καρδίτσας

Ντέρμπι ανόδου στο κλειστό της Καρδίτσας

«Σούπερ ντέρμπι» περιμένει την Κυριακή τον Α.Σ.Καρδίτσας που υποδέχεται στις 5 μ.μ. στο κλειστό γυμναστήριο Καρδίτσας τον Αίαντα Ευόσμου για τη 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Ένα παιχνίδι που μπορεί να… γράψει ιστορία καθώς με νίκη ο Α.Σ.Κ. εξασφαλίζει μια από τις δυο πρώτες προνομιούχες θέσεις και παίρνει την άνοδο για τη Β’ Εθνική, έξι αγωνιστικές πριν το τέλος της σεζόν.

Το έργο του όμως την Κυριακή, μόνο εύκολο δεν είναι καθώς θα αντιμετωπίσει μια από τις καλύτερες ομάδες της Γ’ Εθνικής. Ο Αίας Ευόσμου είναι μια πολύ έμπειρη ομάδα με μακρόχρονη παρουσία στις εθνικές κατηγορίες, με ικανό προπονητή τον κ.Χατζούλη που προέρχεται από συνεχόμενες σεζόν στη Β’ Εθνική και ξέρει να διαχειρίζεται ματς με μεγάλο βαθμό δυσκολίας. Οι Θεσσαλονικείς, βρίσκονται στην τρίτη θέση της βαθμολογίας και τους στοίχισε ιδιαίτερα η ήττα της περασμένης αγωνιστικής από τη Μελίκη. Πριν το ματς αυτό, ο Αίας είχε σερί εννέα συνεχόμενων νικών αφού η τελευταία του ήττα ήταν στις 15 Νοεμβρίου από τον προσεχή του αντίπαλο, τον Α.Σ.Καρδίτσας στο αντίστοιχο ματς του πρώτου γύρου!!! Τότε, σε ένα από τα πιο συγκλονιστικά ματς του πρωταθλήματος, οι δυο ομάδες βρέθηκαν ισόπαλες 77-77 στην κανονική διάρκεια, αφού ο Βαγγέλης Παπαδόπουλος είχε ισοφαρίσει με την εκπνοή για την ομάδα της πόλης μας. Στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης, ο Α.Σ.Κ. είχε περισσότερες λύσεις και πήρε τελικά μια εξαιρετικά σημαντική νίκη με 89-93.

Το Κυριακάτικο ματς είναι όμως ένα τελείως διαφορετικό παιχνίδι, με τις δυο ομάδες να έχουν τεράστιο κίνητρο για τη νίκη. Ο Α.Σ.Καρδίτσας, έχοντας διαγράψει μια εκπληκτική πορεία στο πρωτάθλημα μετρώντας 16 νίκες σε ισάριθμους αγώνες θέλει τη νίκη όσο ποτέ, γιατί με το ροζ φύλλο αγώνα κλειδώνει και μαθηματικά την άνοδο στη Β’ Εθνική και γράφει ιστορία ως η πρώτη ομάδα της πόλης μας που θα πάρει το εισιτήριο για τη συγκεκριμένη κατηγορία. Από την άλλη μεριά, ο Αίας Ευόσμου παίζει ένα από τα τελευταία του χαρτιά για κατάληψη μιας εκ των δυο πρώτων προνομιούχων θέσεων που οδηγούν στη Β’ Εθνική, γνωρίζοντας πως μια νίκη στην Καρδίτσα θα του δώσει πολύ μεγάλο πλεονέκτημα για τη συνέχεια. Σε κάθε περίπτωση, το ματς της Κυριακής συγκεντρώνει τα βλέμματα όλων, καθώς το αποτέλεσμά του θα κρίνει σε πολύ μεγάλο βαθμό τη μάχη της κορυφής.

Στο παιχνίδι που θα ξεκινήσει στις 5 μ.μ. στο κλειστό διαιτητές της αναμέτρησης ορίστηκαν οι Δημάδης (Συνδέσμου Σερρών) και Μελανίδης (Συνδέσμου Ημαθίας).