Τσίγκας Μουζάκι Καρδίτσας

Ασταμάτητη η Α.Ε. Μουζακίου Αργιθέας στο ματς με τον Άγιο Θεόδωρο (φωτο-video)

Μία νίκη που τη χρειαζότανε η Α.Ε. Μουζακίου Αργιθέας, ήταν αυτή που πέτυχε το Σάββατο 5/11 το απόγευμα στο Δημοτικό Στάδιο Μουζακίου, αφού επικράτησε με το επιβλητικό 4-1 της ομάδας του Αγίου Θεοδώρου, στην 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α’ ΕΠΣΚ.

Το σκορ θα μπορούσε να έχει πάρει μεγάλες διαστάσεις αν οι μισές τουλάχιστον ευκαιρίες των γηπεδούχων γινόταν γκολ. Παρ’ όλα αυτά καρδιοχτύπησε τους φιλάθλους που βρέθηκαν στο γήπεδο, αφού στο ημίχρονο πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ ισόπαλο (1-1). Η ομάδα του Μουζακίου προηγήθηκε πολύ νωρίς με το απ’ ευθείας χτύπημα φάουλ του Τάσου Κανιούρα στο 10′ ενώ οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 27′ με τον Πλιάσσα. Στη συνέχεια και για ένα δεκάλεπτο η ομάδα μας προσπάθησε να βρεί το ρυθμό της για να πάει στα αποδυτήρια με δύο χαμένες ευκαιρίες να προηγηθεί, στο 40′ με τον Τζέλλιο και στο 42′ με το γυριστό σουτ του Μαυρομμάτη.

Στην επανάληψη, το ίδιο σκηνικό με απανωτές χαμένες ευκαιρίες από την πλευρά των παιχτών του Μουζακίου. Στο 48′ δοκάρι με τον Μαυρομμάτη, στο 50′ ευκαιρία με την κεφαλιά του Γκινή, στο 56′ δοκάρι ο Κίσσας, στο 58′ και στο 65′  ευκαιρίες με σουτ του Κανιούρα, στο 69′ με σουτ του Τζέλλιου, ώσπου ήρθε το γκολ στο 72′, όταν σε σουτ του Μιαρίτη η μπάλα χτύπησε σε αμυντικό των φιλοξενουμένων, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα για να γίνει το 2-1. Στο 75′ ο Μαυρομμάτης χάνει νέα ευκαιρία και 3′ λεπτά αργότερα, στο 78′, ο Κίσσας σε μία προσπάθειά του μέσα στην περιοχή κερδίζει πέναλτι το οποίο εκτελεί ο ίδιος και κάνει το 3-1. Στο 80′ χάνεται και νέα ευκαιρία με την κεφαλιά του Μπακατσή και στο 84′ ο Πασσιάς διαμορφώνει το τελικό 4-1 με πλασέ, ενώ τρεις ευκαιρίες με δύο δοκάρια είχαν και οι φιλοξενούμενοι προς το τέλος του αγώνα για να μειώσουν το σκορ.