Βόλει Κορασίδων: Νίκη με 3-0 για τα κορίτσια του Μουζακίου απέναντι στην αξιόμαχη Νίκη Βόλου (video)

Share

Το 6Χ6 έκαναν οι Κορασίδες του Γυμναστικού Συλλόγου Μουζακίου & Περιχώρων «Γ. ΠΑΣΙΑΛΗΣ» που επιβλήθηκαν με 3-0 σετ της αξιόμαχης ομάδας του ΓΣ Νίκης Βόλου, χωρίς να φτάσουν στο 100% της απόδοσης τους, την Κυριακή 18/12/2022 στο κλειστό του Μουζακίου, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του β’ γύρου του πρωταθλήματος Α2 Κορασίδων της ΕΣΠΕΚΕΛ.

Οι κορασίδες του Μουζακίου ξεκίνησαν πολύ καλά το πρώτο σετ και προηγήθηκαν με 9-4. Οι κορασίδες της Νίκης βόλου αντέδρασαν και με ένα επιμέρους σκορ 1-6 κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 10-10. Γρήγορη απάντηση από τις γηπεδούχους που πήραν ξανά κεφάλι στο παιχνίδι με 16-12 και 21-14. Οι φιλοξενούμενες προσπάθησαν να ξαναμπούν στο παιχνίδι αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν απλώς να μειώσουν τη διαφορά σε 4 πόντους (21-17). Το σετ έκλεισε με 25-18 για τα κορίτσια της Σοφίας Παναγιάρη που έκαναν το 1-0.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ τα κορίτσια της Νίκης Βόλου μπήκανε καλύτερα και προηγήθηκαν με 1-4. Με καλή ψυχολογία όμως τα κορίτσια του Μουζακίου αντέδρασαν και με ένα επιμέρους σκορ 7-1 προηγήθηκαν με 8-5. Σε χαμηλό ρυθμό και από τις δύο ομάδες το παιχνίδι κύλησε πόντο πόντο έως το 15-14. Από εκεί και ύστερα οι γηπεδούχος ομάδα ανέβασε και πάλι στροφές και προηγήθηκε με 18-15 και 21-17, για να κλείσει τελικά το σετ υπέρ τους με 25-19.

Στο τρίτο σετ οι κορασίδες του Μουζακίου έδειξαν από νωρίς ότι θέλουν να καθαρίσουν το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 8-2 και 15-8 παίρνοντας μία διαφορά ασφαλείας. Εκεί έριξαν ξανά το ρυθμό και έδωσαν την ευκαιρία στις κορασίδες της Νίκης Βόλου να πλησιάσουν στο 18-13 και στο 20-18. Στο σημείο εκείνο ανέβασαν ξανά στροφές, όπως και στο δεύτερο σετ, και με επιμέρους σκορ 5-1 έκλεισαν το παιχνίδι με καθαρή νίκη 3-0 σετ.

Με την νίκη αυτή οι κορασίδες του ΓΣ Μουζακίου & Περιχώρων «Γ. ΠΑΣΙΑΛΗΣ» παραμένουν στην κορυφή της βαθμολογίας στον 2ο Όμιλο της Α2 Θεσσαλίας ενώ απομένουν ακόμη τρεις αγωνιστικές για την λήξη του πρωταθλήματος.

Στα άλλα παιχνίδια του ομίλου ο ΓΣ Τυρνάβου επικράτησε στην Καρδίτσα του ΣΠΑΚ με 1-3, ενώ ο αγώνας ΣΦΦΑ Η Άμιλλα με τον ΑΟ Φοίβο Γιάννουλης αναβλήθηκε.