Βόλει Γυναικών: Δύσκολη νίκη για τις Γυναίκες του Μουζακίου στην Ελασσόνα με 2-3 στο τάι μπρέικ

Τα εύκολα δύσκολα έκανε η Γυναικεία ομάδα βόλει του ΓΣ Μουζακίου & Περιχώρων «Γ. ΠΑΣΙΑΛΗΣ», χθες Σάββατο 17 Δεκεμβρίου 2022 στην Ελασσόνα, όπου αντιμετώπισε την αντίστοιχη ομάδα στην 4η αγωνιστική του Τοπικού πρωταθλήματος Γυναικών της ΕΣΠΕΚΕΛ.

Το πρώτο σετ αναγνωριστικό, και από τις δύο πλευρές, αφού οι ομάδες συναντούνται για πρώτη φορά, με αποτέλεσμα να κυλίσει πόντο πόντο. Η ομάδα του Μουζακίου κατάφερε να προηγηθεί και να πάρει το σετ με 23-25.

Στο δεύτερο σετ παρουσιάζοντας άλλο πρόσωπο η ομάδα του Μουζακίου ήταν αυτή που κυνηγούσε το σκορ. Η γηπεδούχος ομάδα διόρθωσε κάποια λάθη τα οποία μετέφερε μαζί με το άγχος στην φιλοξενούμενη και κατάφερε να ισοφαρίσει τα σετ με το ίδιο σκορ, 25-22.

Στο τρίτο σετ ήταν η ομάδα του Μουζακίου που άλλαξε ολοκληρωτικά την εμφάνιση της, κατάφερε να πάρει διαφορά ασφαλείας και ολοκλήρωσε το σετ με 15-25, κάνοντας το 1-2 και έδειχνε αυτή που θα καθάριζε το παιχνίδι έχοντας και την ψυχολογία με το μέρος της.

Όμως το κακό πρόσωπο των φιλοξενούμενων επανήρθε στο τέταρτο σετ. Οι γυναίκες της Ελασσόνας εκμεταλλεύτηκαν για άλλη μία φορά τα λάθη της ομάδας του Μουζακίου και ήταν αυτές που πήραν τη διαφορά και ισοφάρισαν σε 2-2 με 25-15.

Απόλυτα μοιρασμένο το παιχνίδι σε σετ και πόντους, για ακόμη μία φορά, όπως την πρώτη αγωνιστική με τον Αμπελώνα, η ομάδα του Μουζακίου έφτασε στο τάι μπρέικ. Το σετ κύλησε πόντο πόντο, με τις φιλοξενούμενες να προηγούνται 8-7. Η αντίδραση ήρθε από τις γηπεδούχους που κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να φτάσει στο 13-12. Παρά την κακή εικόνα οι ομάδα του Μουζακίου μπόρεσε να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ και να φτάσει στο 13-15 κλείνοντας τον αγώνα με 2-3 σετ.

Τα σετ: 23-25, 25-23, 15-25, 25-15, 13-15

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου Σ.Φ.Φ.Α. Η ΑΜΙΛΛΑ – ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΑΜΠΕΛΩΝΑ 2-3