Τσίγκας Μουζάκι Καρδίτσας

Βήμα ανόδου έκανε ο Γ.Σ. Γόμφοι μετά την νίκη επί του Απόλλωνα Καρδίτσας (φωτο-video)

Ακόμη ένα βήμα για την άνοδο έκανε η ομάδα των Γόμφων μετά την άνετη νίκη με 80 – 52 επί του Απόλλωνα Καρδίτσας στο γεμάτο από κόσμο κλειστό γυμναστήριο Μουζακίου την Κυριακή.

Ο Γ.Σ. Γόμφοι ξεκίνησε εντυπωσιακά το πρωτάθλημα και 2 αγωνιστικές πριν το τέλος ολοκληρώνει με τον τρόπο που θέλει αφού φιγουράρει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας και την επόμενη αγωνιστική αντιμετωπίζει τον συγκάτοικο στην κορυφή Γ.Σ. Ματαράγκας εκτός έδρας, σε ένα παιχνίδι που θα κρίνει την πρώτη θέση και την απ’ ευθείας άνοδο στην Α2, ενώ ο δεύτερος της βαθμολογίας θα δώσει αγώνα μπαράζ.

Στο παιχνίδι οι γηπεδούχοι δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα με τον Απόλλωνα Καρδίτσας και από την αρχή του αγώνα έδειξαν την ανωτερότητα τους, δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους φιλοξενούμενους και ολοκλήρωσαν το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 18-2. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Απόλλωνα προσπάθησαν να αντιδράσουν χωρίς αποτέλεσμα όμως, κλείνοντας το δεκάλεπτο με 20 – 16 και σκορ ημιχρόνου 38 – 18. Από το τρίτο δεκάλεπτο οι Γόμφοι καθάρισαν πλέον το ματς αφού η διαφορά έφτασε στους 38 πόντους, σημειώνοντας σ’ αυτό 29 πόντους έναντι 11 των φιλοξενουμένων. Στο τέταρτο δεκάλεπτο (13-23) το παιχνίδι ήταν διαδικαστικό, οι γηπεδούχοι κατέβασαν ταχύτητα και ξεκούρασαν την ομάδα, δίνοντας ταυτόχρονα περισσότερο χρόνο συμμετοχής και στους “μικρότερους” φτάνοντας έτσι στο τλικό σκορ 80 – 52.