Β2 ΕΠΣΚ: Το ντέρμπι και η κορυφή στη Νεφέλη, σαρωτικοί Πλαστήρας, Μαγούλα, Αργιθέα! (5η αγωνιστική)

Ακαδημία Ελπίδες – Πλαστήρας 0-8 (0-4 ημίχρονο)
ΑΠΟΚ – Ατρόμητος Γεωργικού 0-2 (0-2 ημίχρονο)
ΑΟ Μαγούλας – Καραϊσκάκης Μαυρομματίου 5-1 (2-0 ημίχρονο)
Νεφέλη Καλλιθήρου – Εθνικός Καρδίτσας 2-1 (2-1 ημίχρονο)
Αστροναύτης Γελάνθης – ΑΣ Αργιθέας 2-6 (0-2 ημίχρονο)
Ηρακλής Καρδιτσομάγουλας – ΑΕ Λαζαρίνας 0-1 (0-0 ημίχρονο)

Τα ρεπορτάζ των αγώνων:

Αστροναύτης Γελάνθης – ΑΣ Αργιθέας

Στη γειτονική Γελάνθη «ξέσπασε» ο ΑΣ Αργιθέας που επανήλθε στις νίκες και «έπιασε» στη 2η θέση τον Εθνικό Καρδίτσας. Στο ημίχρονο το σκορ ήταν 0-2 με τα τέρματα του Ρουπακιά με ισάριθμες εκτελέσεις φάουλ. Στο β’ μέρος, Μήτσιου και Ανδρέου ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 0-4, με τους Ταξιάρχη Κανιούρα και Μίλτο Ντίνο, ενώ οι φιλοξενούμενοι σκόραραν ξανά με τους Θανασία και Ηλ. Κίσσα για το τελικό 2-6.

ΑΟ Μαγούλας – Καραϊσκάκης Μαυρομματίου

Ευρεία νίκη για τον ΑΟ Μαγούλας που συνεχίζει ανοδικά. Στο 35′ ο Κώστας Παύλου άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους και στο 49′ ο Βαγγέλης Μάγγος με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι «ζευγάρωσαν» τα τέρματά τους. Το 3-0 σημειώθηκε στο 57′ από τον Πάτροκλο Παλάντζα με πλασέ. Ο Καραϊσκάκης μείωσε σε 3-1 με τον Τάκη Ανδριά στο 66′, αλλά ο ΑΟΜ «απάντησε» με άλλα δύο τέρματα για το 5-1, με κεφαλιά του Κωτούλα και σουτ του Π. Νίκου.

Ακαδημία Ελπίδες – Πλαστήρας
Τέσσερα γκολ σε κάθε ημίχρονο για τον Πλαστήρα που έδειξε τα δόντια του κόντρα στην Ακαδημία Ελπίδες. Ο Μανώλης Καπατσίνας πέτυχε χατ-τρικ, δύο γκολ πρόσθεσε ο Νίκος Κωτούζας και από ένα οι Γιώργος Καφφές, Μπαρκαλής και Έργκι Ντεμρόζι.

ΑΠΟΚ/Φωστήρας – Ατρόμητος Γεωργικού
Από το 1ο ημίχρονο ο Ατρόμητος «καθάρισε» το τρίποντο, βρίσκοντας δίχτυα με τους Σακκά και Δημήτρη Σούφλα για το τελικό 0-2.

Νεφέλη Καλλιθήρου – Εθνικός Καρδίτσας
Ντέρμπι αντάξιο των προσδοκιών στο Καλλίθηρο, όπου η Νεφέλη έκανε το 5×5, υποχρέωσε στην πρώτη ήττα τον Εθνικό και από σήμερα απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής. Η Νεφέλη προηγήθηκε στο 9′ με τον Αλέξη Λαγό, ενώ στο 17′ ο  Σερκέζος κέρδισε πέναλτι, αλλά η εκτέλεσή του αποκρούστηκε. Στο 22′ ο Εθνικός έφερε το ματς στα ίσα με τον Κοσμά Μουσαφείρη και στο 27′ ο Ντάης των γηπεδούχων είχε προσπάθεια στο δοκάρι. Τελικά, στο 38′ ο Σωτήρης Καραγεώργος έβαλε ξανά μπροστά την ομάδα του Κώστα Βαγγελάκου που κράτησε το 2-1 έως το φινάλε.

Ηρακλής Καρδιτσομάγουλας – ΑΕ Λαζαρίνας
Στις νίκες επανήλθε η ΑΕ Λαζαρίνας, υποχρεώνοντας τον Ηρακλή στην πρώτη του φετινή ήττα. Σκόρερ της αναμέτρησης ο Βαγγέλης Καινούριος στο 71′ για το τελικό 0-1.