Τσίγκας Μουζάκι Καρδίτσας

Β2 ΕΠΣΚ: ΑΟ Μαγούλας, Καραϊσκάκης Μαυρομματίου, Αστροναύτης Γελάνθης, Α.Ε Λαζαρίνας

.

Μόλις δύο γηπεδούχοι κατάφεραν να «χαμογελάσουν» στην πρεμιέρα της εφετινής Β2 ΕΠΣΚ.

Εθνικός Καρδίτσας και Ατρόμητος Γεωργικού εκμεταλλεύτηκαν τις έδρες τους και επικράτησαν της ΑΕ Λαζαρίνας και του Αστροναύτη Γελάνθης αντίστοιχα, ενώ όλα τα υπόλοιπα ματς έληξαν με τους φιλοξενούμενους να αποδρούν με νίκες και δη με πειστικό τρόπο.

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής:

Σάββατο 6 Οκτωβρίου

Ακαδημία Ελπίδες – Α.Σ Αργιθέας 0-8 (0-4 ημίχρονο)

Κυριακή 7 Οκτωβρίου

Εθνικός Καρδίτσας – Α.Ε Λαζαρίνας 5-2 (4-0 ημίχρονο)
Καραϊσκάκης Μαυρομματίου – Ηρακλής Καρδιτσομάγουλας 1-3 (0-1 ημίχρονο)
Ατρόμητος Γεωργικού – Αστροναύτης Γελάνθης 2-1 (0-0 ημίχρονο)
Πλαστήρας – Νεφέλη Καλλιθήρου 0-2 (0-1 ημίχρονο)
ΑΠΟΚ/Φωστήρας – Α.Ο Μαγούλας 0-6 (0-2 ημίχρονο)

Τα ρεπορτάζ των αγώνων:

Καραϊσκάκης Μαυρομματίου – Ηρακλής Καρδιτσομάγουλας
Ο Ηρακλής Καρδιτσομάγουλας προηγήθηκε στο 32′ με τον Κώστα Χρηστάκη, με τον Καραϊσκάκη να ισοφαρίζει στο 82′ με τον Τάκη Ανδριά. Παρόλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και στο 86′ πέτυχαν το 1-2 με τον Δημήτρη Μίσσα, ενώ στο 91′ ο  Βάιος Μπαμπλέκης «κλείδωσε» το πρώτο τρίποντο της σεζόν για το 1-3.

Ατρόμητος Γεωργικού – Αστροναύτης Γελάνθης
Μια μεγάλη ανατροπή πέτυχε ο Ατρόμητος στην πρεμιέρα της Β2 ΕΠΣΚ. Ο Αστροναύτης προηγήθηκε στο 53′ με τον Μακρυγιάννη, όμως ο Χρήστος Γιαννουσάς με τέρματα στο 68′ και 71′ έδωσε τη νίκη στους γηπεδούχους. Για τον Αστροναύτη στη συνέχεια αποβλήθηκε ο Άκης Κανιούρας, χωρίς να αλλάξει το τελικό 2-1.

ΑΠΟΚ/Φωστήρας – Α.Ο Μαγούλας
Με πειστικό τρόπο μπήκε στο νέο πρωτάθλημα ο ΑΟ Μαγούλας που σκόραρε δύο φορές στο α’ ημίχρονο και άλλες τέσσερις στην επανάληψη για το ευρύ 0-6 επί της ΑΠΟΚ/Φωστήρα. Δύο γκολ σημείωσε ο Σπύρος Αργύρης κι από ένα οι Κώστας Παύλου, Γιάννης Βρεττός, Βαγγέλης Μάγγος και Αποστόλης Φιλίππου.

Εθνικός Καρδίτσας – Α.Ε Λαζαρίνας
Ο Εθνικός ξεκίνησε εντυπωσιακά το πρωτάθλημα, αφού προηγήθηκε με 4-0 στο ημίχρονο και τελικώς επικράτησε με 5-2 της νεοφώτιστης ΑΕ Λαζαρίνας. Η ομάδα του Τάσου Μασούρα είδε τους Λεωνίδα και Κοσμά Μουσαφείρη να σκοράρουν από δύο φορές έκαστος και τον Σιώμο να σημειώνει το γκολ της ημέρας με σουτ από το κέντρο. Τα γκολ για τους φιλοξενούμενους σημείωσαν οι Θανάσης Καινούργιος και Χρήστος Σκουφάς.