Στους «32» του κυπέλλου ΕΠΣΚ ΑΟ Μαγούλας, ΑΣ Αργιθέας

Α.Σ Αργιθέας – Άρης Φίλιας 1-1 (3-1 παρ)

Ίσως το καλύτερο, από άποψη ρυθμού και ευκαιριών ματς από αυτά του κυπέλλου διεξήχθη στο Δημοτικό Στάδιο του Μουζακίου.

Οι νεοφώτιστες ομάδες σε Β2 και Α1 ΕΠΣΚ αντίστοιχα έδειξαν να βρίσκονται σε καλή – για την εποχή- κατάσταση και παρουσία 100 φιλάθλων είχαν από ένα καλό ημίχρονο, σημειώνοντας -ωστόσο- παραδόξως τα γκολ τους σε κόντρα στη ροή σημεία του αγώνα.

Στο 22′, ο Ξανάς από θέση τετ-α-τετ νικήθηκε από τον Καναβό, χάνοντας μοναδική ευκαιρία να βάλει μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους. Τελικά, το γκολ ήρθε στο α’ μέρος για τον ΑΣ Αργιθέας, με τον Κίσσα να κάνει στο 36′ το 1-0.

Στο β’ ημίχρονο η ομάδα του Μάκη Ευαγγέλου ανέβηκε για να επιδιώξει την ισοφάριση και ο ΑΣ Αργιθέας προσπάθησε με αντεπιθέσεις να «τελειώσει» την πρόκριση στην κανονική διάρκεια του αγώνα. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι ενέτειναν την προσπάθειά τους και μετά τις ευκαιρίες των Τριανταφύλλου και Ξανά, ο πρώτος κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 στο 85′ και να στείλει το ματς στην παράταση.

Στο έξτρα ημίωρο, η ομάδα του Σάκη Παλάντζα εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι βρίσκεται σε μεταγενέστερο στάδιο της προετοιμασίας της, έδειξε να έχει ανάσες και κατάφερε από το πρώτο ημίχρονο με γκολ των Ηλία Κίσσα με πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος και Τσιτσώνη να πάρει τη νίκη-πρόκριση με 3-1.

Α.Ο Μαγούλας – ΣΦ Αργεντινή Καρδίτσας 0-0 (4-3 πεν)

Ματς χωρίς ρυθμό και περισσότερο παιχνίδι κατοχής ήταν το φετινό πρώτο επίσημο για τις δύο ομάδες που έδειξαν ακόμη ότι θέλουν χρόνο για να παρουσιαστούν απόλυτα έτοιμες. Μέχρι πέρυσι οι δύο πλευρές αγωνίζονταν στην ίδια κατηγορία, ωστόσο ο ΑΟΜ του Κώστα και Σάκη Νταβουλιάκου κατάφερε να χαμογελάσει στα πέναλτι, αφού κανονική διάρκεια του αγώνα και παράταση έληξαν 0-0.

Στη ρώσική ρουλέτα των πέναλτι, πρωταγωνιστές, πάντως ήταν οι τερματοφύλακες, με τον Γιάννη Κασούλη της Αργεντινής να αποκρούει μία εκτέλεση και τον Λεωνίδα Καλαμπαλίκη δύο, κόντρα στην παλιά του ομάδα και έτσι το τελικό 4-3 να δίνει την πρόκριση στους «Πράσινους» 19 χρόνια μετά από την τελευταία τους παρουσία σε αυτή τη Φάση. Σε ό,τι αφορά την κανονική διάρκεια του αγώνα, η Αργεντινή είχε μία καλή στιγμή στο πρώτο ημίχρονο με κεφαλιά του Μπακόλα για να ανοίξει το σκορ και άλλη μία φάση με κεφαλιά του Κολοβού από εκτέλεση κόρνερ που πέρασε άουτ. Στον αντίποδα, ο ΑΟ Μαγούλας λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους είχε τετ-α-τετ με τον Παύλου που εξουδετέρωσε ο Κασούλης. Στο β’ ημίχρονο και στην παράταση, οι δύο ομάδες έδειξαν να έχουν βαριά πόδια και χωρίς απειλητικές διαθέσεις.

ΑΟ Μαγούλας: Βαγγέλης Μάγγος 1-0
Αργεντινή Καρδίτσας: Έγλις Μιφτάρι 1-1
ΑΟ Μαγούλας: Κώστας Παύλου (αποκρούστηκε) 1-1
Αργεντινή Καρδίτσας: Καπνιάς 1-1 (αποκρούστηκε)
ΑΟ Μαγούλας: Νίκος Κωτούλας 2-1
Αργεντινή Καρδίτσας: Χρήστος Μπουντούρης 2-2
ΑΟ Μαγούλας: Αποστόλης Φιλίππου 3-2
Αργεντινή Καρδίτσας: Λάμπρος Καρανάσιος 3-3