Στην Α2 οι Γόμφοι – Νίκη ανόδου στην έδρα του Γ.Σ. Ματαράγκας (video)

Σε πελάγη ευτυχίας πλέουν από την Κυριακή στους Γόμφους αφού οι στόχοι της φετινής χρονιάς επετεύχθησαν και η ομάδα μπάσκετ μία αγωνιστική πριν το τέλος του πρωταθλήματος της Β’ ΕΣΚΑΘ εξασφάλισε την άνοδο στην Α2, μετά την νίκη εκτός έδρας στον μέχρι προχθές συγκάτοικο της στην κορυφή Γ.Σ. Ματαράγκας.

Έτσι την επόμενη αγωνιστική και χωρίς άγχος πια υποδέχεται τον Φίλιππο Τρικάλων, στο τελευταίο για τη σεζόν παιχνίδι, στο κλειστό γυμναστήριο Μουζακίου που αναμένεται να γεμίσει, σε ένα παιχνίδι – φιέστα για τους Γόμφους.

Στα του αγώνα της περασμένης Κυριακής τώρα, ο Γ.Σ. Γόμφοι ξεκίνησε νωχελικά το παιχνίδι στο γεμάτο κλειστό των Σοφάδων με αποτέλεσμα να προηγηθεί ο Γ.Σ. Ματαράγκας στην αρχή του αγώνα ακόμα και με 10 πόντους διαφορά (13-3). Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και κατάφεραν με τη σειρά τους να φέρουν στο τέλος της πρώτης περιόδου το ματς στον πόντο (16-15).

Στο δεύτερο 10λεπτο η ομάδα των Γόμφων βελτιώθηκε ακόμα περισσότερο, κατάφερε να γυρίσει το ματς και να τελειώσει το ημίχρονο με 1 πόντο διαφορά (31-32). Η τρίτη περίοδος ήταν καθοριστική αφού οι φιλοξενούμενοι, σαφώς καλύτεροι, καταφέρανε να ξεφύγουνε στο σκορ ακόμα και με 12 πόντους διαφορά και να κλείσουν το δεκάλεπτο τελικά με 9 πόντους διαφορά (48-57).

Στην τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι με τη βοήθεια του κόσμου ξαναμπήκαν στο παιχνίδι και 2 λεπτά πριν το τέλος προηγήθηκαν στο σκορ με 1 πόντο. Η καλή άμυνα όμως των Γόμφων στο τελευταίο δίλεπτο και οι ατομικές επιλογές στην επίθεση έδωσαν ένα σερί στην ομάδα 8-0 που κατάφερε τελικά να επικρατήσει των γηπεδούχων και να πάρει την νίκη με 65 -72, νίκη που δίνει και την απ’ ευθείας άνοδο στην Α2.