Ο αποφασιστικός ΣΠΑΚ «σφράγισε»την παραμονή του στην Α2!

ΣΠΑ Καρδίτσας vs Απόλλωνας Καλαμαριάς για την παραμονή στην Α2

Ένας αποφασιστικός ΣΠΑΚ, μπροστά σε ένα κατάμεστο κλειστό της Καρδίτσας που θύμισε άλλες εποχές, επιβλήθηκε με 3-0 σετ του Απόλλωνα Καλαμαριάς και «τσέκαρε» την παραμονή του στην Α2!

Στην τελευταία φετινή της  παράσταση, τόσο μπροστά στο κοινό της, όσο και στη σεζόν (αφού την τελευταία αγωνιστική θα εκπληρώσει το ρεπό της), η ομάδα του Φώτη Αλεξίου πέτυχε με ψυχή μία μεγάλη νίκη και για πρώτη φορά μετά το 2015, κατάφεραν να διατηρηθούν για δεύτερη διαδοχική χρονιά στην κατηγορία.

Στο πρώτο σετ, ο ΣΠΑΚ ξεκίνησε με επιτυχημένες διαγώνιες επιθέσεις του Παπαγεωργίου και καλοεκτελεσμένα σέρβις του Θάνου για να προηγηθεί 5-1. Ο Απόλλων αντέδρασε με σέρβις του Κουρτίδη, μειώνοντας σε 7-4 και 10-7. Η συνέχεια έφερε την «απάντηση» των γηπεδούχων όταν ο Σάκης Αλεξίου πήγε στο σέρβις και οι Θάνος, Καρράς μετέτρεψαν σε πόντους το δημιουργικό παιχνίδι της ομάδας για το 15-8. Η επιθετική λειτουργία του ΣΠΑΚ συνεχίστηκε με απόλυτη αρμονία και έτσι ο Βαϊόπουλος από το κέντρο και ο Καρράς από διαγώνια θέση έφεραν τη διαφορά στο 19-10, με σερί 4-0. Με ίδιο τέμπο, το προβάδισμα του ΣΠΑΚ δεν άργησε να φτάσει σε διψήφια τιμή για το 22-12. Ο Καρράς με νέα πολύ όμορφη επιθετική προσπάθεια και στη συνέχεια πηγαίνοντας στο σέρβις, τελείωσε το σετ για τους «Τρικολόρε» που μπήκαν σε θέση οδηγού στο ματς με 25-13.Στο 2ο σετ, ο ΣΠΑΚ ξεκίνησε και πάλι αξιοποιώντας το μομέντουμ στην πείθεση του Καρρά για το προβάδισμα με 5-2. Ακολούθως, ο Απόλλων κατάφερε να περιορίσει την αποτελεσματικότητα των γηπεδούχων στο κέντρο και με καλύτερο μπλοκ από τους Παπανικοκλάου και Γκούγκουρα μείωσε σε ισοφάρισε σε 6-6. Η ομάδα του Φώτη Αλεξίου, ωστόσο βρήκε και πάλι τον τρόπο να μην απωλέσει το προβάδισμα και με πρωταγωνιστή τον Βαϊόπουλο προηγήθηκε με 11-7, για το τάιμ-άουτ των φιλοξενούμενων.

Μετά τη διακοπή ο Βαϊόπουλος συνέχισε να «τρυπάει» την άμυνα του Απόλλωνα για το 13-7 που έφερε νέο, άμεσο τάιμ-άουτ. Κάποια αλλαγή δεν παρατηρήθηκε στην αγωνιστική συμπεριφορά του Απόλλωνα ούτε μετά τις νέες οδηγίες από τον πάγκο. Έτσι, μετά το πρώτο νταμπλ σκορ (14-7), διαφορά παγιώθηκε μεταξύ 5-7 πόντων για το 17-11 κα το 20-13. Η είσοδος του Λαζινού «φρέσκαρε» τους γηπεδούχους στο σέρβις που έκαναν το 22-14 και σε 18’ κατάφεραν να φτάσουν στο 2-0 σετ με σκορ 25-19.

Στο 3ο σετ, ο Απόλλων κατάφερε να αντιδράσει και μετά τους πρώτους πέντε πόντους να πάρει διαφορά ακόμη και με +5 (6-11). Σ’ εκείνο το σημείο ο Φ. Αλεξίου κάλεσε τάιμ άουτ και με την επιστροφή των ομάδων στο παρκέ ο ΣΠΑΚ μείωσε σε 9-11, χάρη σε πλασέ του Ρεζκ και άσσο σε σέρβις του Γιαννουσά. Παρόλα αυτά, οι Θεσσαλονικείς διατήρησαν την ψυχραιμία τους και ξέφυγαν ξανά με +5 για ο 9-14. Με τον Θάνο στο σέρβις να πετυχαίνει δύο «άσσους» και τον Βαϊόπουλο να κερδίζει πόντο από μπλοκ, ο ΣΠΑΚ έτρεξε σερί 6-0 κα προσπέρασε για το 15-14, ενώ με εντυπωσιακό καρφί του Παπαεωργίου κατάφερε να διατηρηθεί μπροστά στο σκορ για το 17-15. Το ντεμαράζ του ΣΠΑΚ συνεχίστηκε με τον Ρεζκ στο σέρβις που έκανε το σκορ 21-15, ενώ ο Βαϊόπουλος έφερε ακόμη πιο κοντά στη νίκη τους Καρδιτσιώτες για το 22-16 και το τελικό 25-21.

ΣΠΑΚ (Φ. Αλεξίου): Παπαγεωργίου, Θάνος, Χειμωνέττος (λ), Αθ. Αλεξίου, Καρράς, Λαζινός, Βαϊόπουλος, Γεωργίου, Γιαννουσάς, Ρεζκ, Ντόμπρα, Φατόλας.

Απόλλων Καλαμαριάς: Παπανικολάου, Χατζηγώγος, Νάκος (λ), Εξηνταβελονης, Κουρτίδης, Γκούγκουρας, Καλλέργης, Κανάς.
Τα σετ: 25-13, 25-19, 25-21