Κύπελλο ΕΣΚΑΘ: Πικρή ήττα για ΓΣ ΓΟΜΦΟΙ (φωτο-video)

Αποκλείστηκε από τον ΑΟ Καλαμπάκας με 71-72 εντός έδρας για το Κύπελλο ΕΣΚΑΘ

Σε ματς για γερά νεύρα εξελίχθηκε ο αγώνας μεταξύ των ΓΣ ΓΟΜΦΟΙ – ΑΟ ΚΑΛΑΜΠΑΚΑ που έγινε το Σάββατο 7/10 το απόγευμα στο κλειστό γυμναστήριο Μουζακίου, με στόχο την πρόκριση στην επόμενη φάση των 16 για το κύπελλο ΕΣΚΑΘ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι ομάδα των Γόμφων έδειξε το καλό της πρόσωπο και προηγήθηκε με 17-9, αλλά στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να αντιδράσουν και να φέρουν το ματς στο ημίχρονο ισόπαλο (30-30). Στο τρίτο και τέταρτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το τέλος του αγώνα, με τους φιλοξενούμενους να κερδίζουν στα “σημεία”, ενώ οι Γόμφοι στο τελευταίο λεπτό είχαν τις ευκαιρίες να πάρουν την πρόκριση, όμως τα άστοχα σουτ έδωσαν το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να πανηγυρίσουν την πρόκριση με σκορ 71 – 72, η οποία τους φέρνει αντιμέτωπους στην επόμενη φάση με το Γ.Σ. Μουζακίου.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-09, 13-21, 21-23, 20-19

ΓΣ ΓΟΜΦΟΙ: Ανδρέου, Βήτας 8, Καγιαμανίδης 12(2), Καλαπανίδας 11(1), Κολοκοτρώνης, Μαγκούτης, Μέλλος 5(1), Μπράμης 3(1), Πλαφάς 12(2), Οικονόμου, Τσίγκας 8, Ψύρρας 12(2)

ΑΟ ΚΑΛΑΜΠΑΚΑΣ: Βλάχος 15(1), Γκάντιας 17 (3), Καλιάρας 17, Μάρκος 6, Μπαλωμένος, Ούτος 7 (1), Παπανδρέου 4, Σπανός 2, Τεκούσης 3, Τσιλούλης 1