Τσίγκας Μουζάκι Καρδίτσας

Γ.Σ. Μουζακίου – Γ.Σ.Ε. Ελασσόνας 71-74 – Πολλά παράπονα για τη διαιτησία από τους γηπεδούχους

Γ.Σ. Μουζακίου

Δεν τα κατάφερε η ομάδα του Γ. Σ. Μουζακίου και ηττήθηκε από την ομάδα της Ελασσόνας που όμως έχει πολλά παράπονα από τη διαιτησία του κ. Ταμπουρά ζητώντας μάλιστα την εξαίρεση του από επόμενα παιχνίδια της ομάδας.

Η τοπική ομάδα ξεκίνησε καλά στο παιχνίδι και προηγήθηκε 20-12 στο πρώτο δεκάλεπτο, για να αυξήσει σε διψήφιο αριθμό τη διαφορά στο ημίχρονο 37-27. Ένα κακό τρίτο δεκάλεπτο και αρκετά λάθος σφυρίγματα του κ. Ταμπουρά επέτρεψε την ομάδα της Ελασσόνας να καλύψει τη διαφορά και να προηγηθεί με ένα πόντο 48-49.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να αυξήσουν τη διαφορά μέχρι και 7 πόντους. Κάπου εκεί ήρθε η αντίδραση της τοπικής ομάδας και με μπροστάρη τον Χρήστο Βούλγαρη κάλυψε τη διαφορά ενώ με το τρίποντο του Καράμπαλη κατάφερε να προηγηθεί με τρεις πόντους. Η ομάδα της Ελασσόνας απάντησε με τρίποντο του Φουνταρλή, ενώ νέο τρίποντο του Βούλγαρη έδωσε πάλι το προβάδισμα. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν άμεσα με τον ίδιο παίκτη για νέα ισοπαλία 69-69. Δυο βολές του Καράμπαλη και του Βούλγαρη έδωσε πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του Μουζακίου για να ισοφαρίσει με δύο εύστοχες βολές ο Γερονάτσιος.

Στην τελευταία επίθεση σφυρίχθηκαν ανύπαρκτα βήματα στον Βούλγαρη από τον διαιτητή Ταμπουρά για να ευστοχήσει σε σουτ bazzer beater ο Φουνταρλής και να δώσει τη νίκη στην ομάδα της Ελασσόνας.

Γ.Σ. Μουζακίου (Μπελάγιας): Χύτας, Τσιτσώνης, Καράμπαλης 7(1), Αμβροσίου 14(1), Βούλγαρης 26(1), Ελευθερίου 12(1), Δραγούτσος, Μπίζιος 7. Σπανός 5(1), Σκούρας.

Γ.Σ.Ε. Ελασσόνας (Δήμος): Φουνταρλής 14(4), Αλεξίου, Λιάπης 18, Γερονάτσιος 18(2), Γκανάτσιος 2, Κλεισιάρης, Παρλάντζας 17(1), Πουρνάρας, Κωνσταντινίδης 5.

Δεκάλεπτα: 20-12, 37-27, 48-49, 71-74

Διαιτητές: Ταμπουράς -Γκαρτζονίκας