Γ.Σ. Γόμφοι – Πελασγοί Καλυβίων 68-50 – Απονομή κυπέλλου (φωτο-video)

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις της η ομάδα των Γόμφων επικρατώντας στο κλειστό γυμναστήριο Μουζακίου των Πελασγών Μεγ. Καλυβίων με 68-50, για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α2 ΕΣΚΑΘ.

Ο Γ.Σ. Γόμφοι έδειξε την ανωτερότητα του από το πρώτο δεκάλεπτο όπου παίζοντας καλή άμυνα δέχτηκε μόνο 4 πόντους (17-4). Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Πελασγοί προσπάθησαν να αντιδράσουν (12-15), όμως το μόνο που κατάφεραν ήταν να φέρουν τη διαφορά στο ημίχρονο στους 10 πόντους (29-19). Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε στους γηπεδούχους που στα 43 πρώτα δευτερόλεπτα έκαναν ένα 6-0 για να αυξήσουν και πάλι τη διαφορά και να κλείσουν τελικά το τρίτο δεκάλεπτο με διαφορά 20 πόντων (50-30). Το τελευταίο μέρος του αγώνα ήταν διαδικαστικό. Οι Γόμφοι δοκίμασαν διάφορα σχήματα, δίνοντας την ευκαιρία για συμμετοχή σε όλους τους παίχτες, με τους Πελασγούς να μην καταφέρνουν να μπουν στο παιχνίδι ξανά, για να κλείσει το δεκάλεπτο (18-20) και τους παίχτες των Γόμφων να παίρνουν το ροζ φύλλο αγώνα κερδίζοντας 68-50.

Στο ημίχρονο του αγώνα έγινε και η απονομή κυπέλλου στον πρωταθλητή της περσινής περιόδου της Β’ ΕΣΚΑΘ, Γ.Σ. Γόμφοι. Την απονομή έκαναν ο Αντιπρόεδρος της ΕΣΚΑΘ κ. Βάϊος Φαλάγγας, ο Αντιπεριφερειάρχης Τρικάλων κ. Χρήστος Μιχαλάκης, ο Αντιδήμαρχος Πύλης κ. Άρης Τζάνης, η Πρόεδρος του Ν.Π.Δ.Δ. Πολιτισμός-Αθλητισμός-Νεότητα του Δήμου Μουζακίου κ. Ελένη Ρούσσα, ενώ στον αγώνα παραβρέθηκαν μεταξύ άλλων, ο βουλευτής Τρικάλων της Ν.Δ. κ. Σκρέκας Κώστας και ο πολιτευτής Ν.Δ. Τρικάλων κ. Λιούτας Αθανάσιος.

Τα δεκάλεπτα: 17 – 4, 12 – 15, 21 – 11, 18 – 20

Γ.Σ. Γόμφοι (Βασιλειάδης): Μπράμης 6, Χρηστάκος 2, Μέλλος 18 (2), Λιάσκος, Ψύρρας 19 (2), Τσιμπήδας 2, Γκράβας, Τσίγκας 4, Μαγκούτης 2, Καλαπανίδας 15 (1)

Πελασγοί Καλύβιων (Κατσανός): Παπαγιάννης 3 (1), Μπαλωμένος 2, Διουδάνης 1, Βουλιώτης 5, Βασταρούχας 7 (1), Βαρμπουμπίτης 13 (3), Χατζής, Χαχάμης 12 (2), Κατούνας 7 (1), Μπέντας