Επιστροφή στις νίκες για την ομάδα του Γ.Σ. Μουζακίου που επικράτησε του Κρόνου Τυρνάβου με σκορ 70-64

Επιστροφή στις νίκες για την ομάδα του Γ.Σ. Μουζακίου & Περιχώρων “Γ.Πασιαλής” που επικράτησε του Κρόνου Τυρνάβου με σκορ 70-64.

Χωρίς να πιάσει υψηλά στάνταρτ απόδοσης η ομάδα του Μουζακίου κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα απέναντι σε μια ομάδα που είχε το κίνητρο της νίκης, καθώς ήθελε το θετικό αποτέλεσμα για να αποφύγει τον υποβιβασμό, ενώ από την πλευρά του η τοπική ομάδα δεν έδειξε την απαιτούμενη συγκέντρωση κάνοντας τα εύκολά δύσκολα.

Δυνατά ξεκίνησαν επιθετικά οι παίκτες της τοπικής ομάδας παίρνοντας από  νωρίς το προβάδισμα στο σκορ, έχοντας σε καταπληκτική μέρα τον Χρήστο Βούλγαρη που πέτυχε 31 πόντους με 2 τρίποντα και τον Ηρακλή Αμβροσίου που πέτυχε 13 πόντους με 1 τρίποντο. Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τους κιτρινόμαυρους να προηγούνται με 6 πόντους (25-19).

Με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου οι παίκτες του Μουζακίου παίζοντας σοβαρά και με μπροστάρη επιθετικά τον Ραφαήλ Μπίζιο που πέτυχε 9 συνεχόμενους πόντους αύξησαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (36-25). Κάπου εκεί ήρθε η αμυντική χαλάρωση που έδωσε την ευκαιρία στους νεαρούς παίκτες του Τυρνάβου να χτυπήσουν τη γηπεδούχο ομάδα στο transion game και να ροκανίσουν τη διαφορά στους 4 πόντους με τη λήξη του ημιχρόνου.

Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο ημίχρονο με τους παίκτες του Μουζακίου να κάνουν πολλά εύκολα λάθη δίνοντας την ευκαιρία στους αντιπάλους τους να είναι κοντά στο σκορ (56-54).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα του Γ.Σ. Μουζακίου βελτίωσε την αμυντική της λειτουργία με τους Σπανό, Ελευθερίου και τον νεαρό Ραπάνι να κερδίζουν όλες τις μάχες (δέχτηκε μόλις 6 πόντους σε 8΄30΄΄ λεπτά παιχνιδιού) και με πιο ορθολογικές επιθέσεις αύξησαν τη διαφορά σε ασφαλή επίπεδα 70-60.

Στα τελευταία δευτερόλεπτα και ενώ το παιχνίδι είχε κριθεί ένα τρίποντο και μια βολή για τους φιλοξενούμενους έκαναν το τελικό αποτέλεσμα 70-64.

Επόμενη και τελευταία αγωνιστική για την ομάδα του Μουζακίου είναι εκτός έδρας με την ομάδα της Ελασσόνας.

Δεκάλεπτα: 25-19, 40-36, 56-54, 70-64

Διαιτητές: Καρακώστας – Κατσιαντώνης

Γ.Σ. Μουζακίου «Γ. Πασιαλής» (Μπελάγιας Σ.) Βούλγαρης 31 (2), Μπίζιος 15, Αμβροσίου 13 (1), Θ. Αργύρης 2, Ελευθερίου 7, Σπανός 2, Χύτας, Τσιτσώνης, Δραγούτσος, Ραπάνι.

Κρόνος Τυρνάβου(Σαμαντζής): Γκουγκουστάμος 13 (1), Δ. Παιδής 10, Γ. Κακαδιάρης 10, Φώτος 1, Κ. Μπαράκος 14 (1), Πλιάτσικας 11, Τζιγάνης 2, Ι. Μπαράκος 3 (1), Α. Κακαδιάρης, Νικολίτσας.