Άψογη η διοργάνωση του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος πάλης εφήβων & νεανίδων στο κλειστό γυμναστήριο Μουζακίου

metalia palis Mouzaki Stathis

Με την πραγματοποίηση των αγώνων Ελευθέρας πάλης εφήβων και νεανίδων (U20),  ολοκληρώθηκε χθες Κυριακή 24/4/2023, στο Κλειστό Γυμναστήριο Μουζακίου, το φετινό Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ελληνορωμαϊκής πάλης εφήβων και Ελευθέρας πάλης εφήβων & νεανίδων, που συνδιοργάνωσαν ο Δήμος Μουζακίου – ΝΠΔΔ (Αθλητισμός – Πολιτισμός – Νεότητα), με την Περιφερειακή Ενότητα Καρδίτσας – Περιφέρεια Θεσσαλίας και την  Ελληνική Ομοσπονδία Πάλης (ΕΛ.Ο.Π.).

Οι αγώνες που διεξήχθησαν σε τρείς παλαίστρες είχαν μεγάλη επιτυχία. Κοινή ήταν η διαπίστωση από τους συμμετέχοντες και την ΕΛ.Ο.Π., ότι η οργάνωση του πρωταθλήματος ήταν άψογη, ενώ η προσέλευση πλήθους κόσμου από το Νομό μας και από όλη τη Θεσσαλία εντυπωσίασε, με τις εξέδρες του Κλειστού να είναι γεμάτες το διήμερο σχεδόν όλες τις ώρες.

Ειδικότερα, κατά τη χθεσινή δεύτερη ημέρα του πανελλήνιου πρωταθλήματος, οι αγώνες ξεκίνησαν λίγο μετά τη 1 μμ και περίπου στις 5:30 το απόγευμα έγιναν οι τελικοί σε κάθε κατηγορία κιλών. Ακολούθησε η απονομή των μεταλλίων στις νικήτριες, στους νικητές και στις ομάδες τους, από τον Αντιδήμαρχο κ. Γιώργο Παπακώστα, τον Πρόεδρο της Τοπικής Κοινότητας Μαγουλίτσας κ. Κώστα Σπανό, το συντοπίτη πρωταθλητή Ελλάδος στον ακοντισμό κ. Ελευθέριο Τέγο, τον Πρόεδρο της ΕΛ.Ο.Π. κ. Στέργιο Λεωνάκη και μέλη του Δ.Σ. της Ομοσπονδίας.

Να σημειωθεί ότι όλοι οι αγώνες ήταν υψηλού επιπέδου, αμφίρροποι και συναρπαστικοί, με τους αθλητές να κερδίζουν επάξια το θερμό χειροκρότημα του κοινού.

Η στιγμή της διοργάνωσης καταγράφηκε όταν στο γήπεδο εμφανίστηκε ο πρωταθλητής Ευρώπης Γιώργος Κουγιουμτσίδης. Μετά το πρόσφατο αργυρό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, ο Έλληνας πρωταθλητής βρέθηκε στο Μουζάκι για να παρακολουθήσει τους διαδόχους του και γνώρισε την αποθέωση.

Η ομάδα της Τραπεζούντας κατέκτησε το πρωτάθλημα Ελευθέρας με 72 βαθμούς, ενώ στο βάθρο των νικητών ανέβηκαν επίσης ο Άρκων (36 βαθμοί) και οι Ευπυρίδαι (27 βαθμοί).

Στις Νεάνιδες πρώτευσε ο ΓΟ Ευόσμου με 12 βαθμούς. Στη δεύτερη θέση βρέθηκε ο ΑΣ Τρικάλων με 11 βαθμούς και το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε το Δημοκρίτειο Κομοτηνής με 9 βαθμούς