Τσίγκας Μουζάκι Καρδίτσας

Ακόμη πιο ψηλά!!! 23 μετάλλια για την Α.Κ.Α.Κ. στους θερινούς αγώνες προαγωνιστικών κατηγοριών

Akadimia Kolimvisis Kaditsas 2023

Ακόμη πιο ψηλά!!! 23 μετάλλια για την Α.Κ.Α.Κ. στους θερινούς αγώνες προαγωνιστικών κατηγοριών

Οι Θερινοί Πανθεσσαλικοί αγώνες προαγωνιστικών κατηγοριών διεξήχθησαν στην πόλη της Λάρισας, την Παρασκευή 23 και το Σάββατο 24 Ιουνίου 2023. Μάλιστα, η διοργάνωση αυτή σηματοδότησε για την ομάδα μας τον τερματισμό των αγωνιστικών υποχρεώσεων, καθώς ήταν οι τελευταίοι αγώνες της προαγωνιστικής κατηγορίας την φετινή κολυμβητική σεζόν. Η Αθλητική Κολυμβητική Ακαδημία Καρδίτσας (Α.Κ.Α.Κ.) κατόρθωσε να πραγματώσει την επιδίωξη της, που δεν ήταν άλλη από την κατάκτηση πολυάριθμων διακρίσεων και υψηλών θέσεων στην κατάταξη όλων των αγωνισμάτων του αθλήματος. Ο σύλλογος μας έδωσε ηχηρό παρόν συμμετέχοντας στην αθλητική αυτή αναμέτρηση με την εκπροσώπηση 33 κολυμβητών/τριων, κατακτώντας 23 μετάλλια (4 χρυσά, 12 αργυρά και 7 χάλκινα).

Οι αθλητές και αθλήτριές μας έκαναν σαφές για άλλη μια φορά πως η επιτυχία καθορίζεται κατά κύριο λόγο από δύο παραμέτρους: την επιμονή και την μακρά επίπονη προσπάθεια. Η πίστη και η προσήλωση στο στόχο, αποτελούν αναμφίβολα κύρια γνωρίσματα του δυναμικού του συλλόγου μας.

Ειδικότερα, οι διακρίσεις τις οποίες κατόρθωσαν οι μικροί μας κολυμβητές-τριες να επιτύχουν, είναι οι εξής:

ΑΤΟΜΙΚΑ ΑΓΩΝΙΣΜΑΤΑ

  • Αναστασίου Κων/νος: 32η θέση στα 50μ. ελεύθερο και 25η θέση στα 50μ. ύπτιο, αγόρια 11 ετών.
  • Ανδριανοπούλου Γεωργία: 18η θέση στα 100μ. ύπτιο, 19η θέση στα 50μ. ελεύθερο και 19η θέση στα 100μ. ελεύθερο, κορίτσια 12 ετών.
  • Βασιλού ΝεφέληΑργυρό μετάλλιο στα 200μ. ελεύθερο, αργυρό μετάλλιο στα 400μ. ελεύθερο και αργυρό μετάλλιο στα 800μ. ελεύθερο, κορίτσια 12 ετών.
  • Γκουντιβού Άννα Μαρία: 14η θέση στα 200μ. ελεύθερο, 27η θέση στα 100μ. ελεύθερο και 34η θέση στα 50μ. ελεύθερο, κορίτσια 10 ετών.
  • Δημακοπούλου ΑγγελίναΑργυρό μετάλλιο στα 100μ. πεταλούδα, χάλκινο μετάλλιο στα 50μ. πεταλούδα και 5η θέση  στα 100μ. ύπτιο, κορίτσια 11 ετών.
  • Διαμάντης Σωκράτης: 26η θέση στα 50μ. ελεύθερο, αγόρια 11 ετών.
  • Ζαβλάρη Κωνσταντίνα: 5η θέση 50μ. ύπτιο και 6η θέση στα 100μ. ύπτιο, κορίτσια 12 ετών.
  • Θάνου Νικολέτα Μαρία: 17η θέση στα 50μ. πεταλούδα, 22η θέση στα 50μ. ύπτιο και 29η θέση στα 50μ. ελεύθερο, κορίτσια 10 ετών.
  • Καβάλα Αναστασία: 6η θέση στα 50μ. ύπτιο, 6η θέση στα 100μ. ελεύθερο και 7η θέση στα 100μ. ύπτιο, κορίτσια 12 ετών.
  • Καρράς Βάιος: Αργυρό μετάλλιο στα 50μ. ύπτιο, χάλκινο μετάλλιο στα 100μ. ύπτιο και 7η θέση στα 200μ. ύπτιο, αγόρια 11 ετών.
  • Κλησιάρης Δημήτριος: 11η θέση στα 100μ. ύπτιο και 13η θέση στα 50μ. ύπτιο, αγόρια 12 ετών.
  • Κυρίκου Νικολέτα Αριστέα: 10η θέση στα 100μ. ελεύθερο και 10η θέση στα 50μ. πρόσθιο, κορίτσια 9 ετών.
  • Κωστοπούλου Ειρήνη: 7η θέση στα 100μ. πρόσθιο, 21η θέση στα 50μ. ύπτιο και 12η θέση στα 50μ. πρόσθιο, κορίτσια 11 ετών.
  • Μαντές Ανδρέας: Χρυσό μετάλλιο στα 50μ. ελεύθερο, χρυσό μετάλλιο στα 100μ. ελεύθερο και χρυσό μετάλλιο στα 100μ. πεταλούδα, αγόρια 12 ετών.
  • Νασιοπούλου Κων/να: 18η θέση στα 50μ. ύπτιο, 19η θέση στα 50μ. πρόσθιο και 26η στα 50μ. ελεύθερο, κορίτσια 11 ετών.
  • Νεύρα Μαρία ΡαφαηλίαΧάλκινο μετάλλιο στα 800μ. ελεύθερο, χάλκινο μετάλλιο στα 200μ. ύπτιο και 5η θέση στα 100μ. ύπτιο, κορίτσια 12 ετών.
  • Ντόβας Βασίλης: 18η θέση στα 100μ. ελεύθερο και 19η θέση στα 50μ. ελεύθερο, αγόρια 12 ετών.
  • Οικονόμου Βασιλική  ΖωήΧάλκινο μετάλλιο στα 50μ. ύπτιο, χάλκινο μετάλλιο στα 200μ. Μ.Α. και 5η θέση στα 50μ. πρόσθιο, κορίτσια 11 ετών.
  • Παπαγεωργίου ΚωνσταντίνοςΑργυρό μετάλλιο στα 50μ. ελεύθερο, αργυρό μετάλλιο στα 50μ. ύπτιο και 4η θέση στα 100μ. ελεύθερο, αγόρια 10 ετών.
  • Σακελλαρίου ΑρετήΑργυρό μετάλλιο στα 200μ. Μ.Α., αργυρό μετάλλιο στα 200μ. πρόσθιο και αργυρό μετάλλιο στα 400μ. Μ.Α., κορίτσια 12 ετών.
  • Σακελλαρίου Κασσιανή: 15η θέση στα 50μ. πρόσθιο και 27η θέση στα 50μ. ύπτιο, κορίτσια 9 ετών.
  • Σοφού Μελίνα Ειρήνη: 7η θέση στα 50μ. πρόσθιο, 8η θέση στα 100μ. πρόσθιο και 24η θέση στα 50μ. ύπτιο, κορίτσια 10 ετών.
  • Συλεούνη Γεωργία: 5η θέση στα 400μ. ελεύθερο, 6η θέση στα 50μ. ελεύθερο και 8η θέση στα 50μ. ύπτιο, κορίτσια 11 ετών.
  • Σωτηροπούλου Αφροδίτη Φρέια: 9η θέση στα 200μ. ελεύθερο, 18η θέση στα 50μ. ελεύθερο και 18η θέση στα 100μ. ελεύθερο, κορίτσια 12 ετών.
  • Τάντος Φίλιππος: 9η θέση στα 50μ. ελεύθερο και 10η θέση στα 100μ. ελεύθερο, αγόρια 9 ετών.
  • Ταρλαντέζος Νικόλαος: 8η θέση στα 100μ. ελεύθερο και 11η θέση στα 200μ. ελεύθερο, αγόρια 12 ετών.
  • Τσατσαρώνη Κατερίνα: 20η θέση στα 50μ. πρόσθιο και 22η θέση στα 100μ. ελεύθερο και 37η θέση στα 50μ. ελεύθερο, κορίτσια 11 ετών.
  • Τσιάνου Ανδρεάνα: 6η θέση στα 50μ. πεταλούδα και 24η θέση στα 50μ. ελεύθερο, κορίτσια 9 ετών.
  • Τσινοπούλου Αθηνά: 13η θέση στα 100μ. ελεύθερο και 13η θέση στα 50μ. πρόσθιο, κορίτσια 9 ετών.
  • Τσουκαλά Πηνελόπη: 13η θέση στα 50μ. ελεύθερο και 16η θέση στα 50μ. ύπτιο, κορίτσια 9 ετών.
  • Τσουκαλάς Χρήστος: 8η θέση στα 100μ. ελεύθερο, 16η θέση στα 50μ. ελεύθερο και 18η θέση στα 50μ. ύπτιο, αγόρια 11 ετών.
  • Τσουκνίδα Ευαγγελία: 7η θέση στα 50μ. ύπτιο, 9η θέση στα 50μ. ελεύθερο και 11η θέση στα 200μ. ελεύθερο, κορίτσια 10 ετών.
  • Χατζή Βασιλική: 17η θέση στα 100μ. ύπτιο, 22η θέση στα 50μ. ύπτιο και 35η θέση στα 50μ. ελεύθερο, κορίτσια 11 ετών.

ΟΜΑΔΙΚΑ ΑΓΩΝΙΣΜΑΤΑ

  • Χρυσό μετάλλιο στα 4Χ200μ. ΕΛΕΥΘΕΡΟ, κορίτσια 12 ετών (Σακελλαρίου Αρετή, Καβάλα Αναστασία, Νεύρα Μαρία Ραφαηλία, Βασιλού Νεφέλη).
  • Αργυρό μετάλλιο στα 4Χ100μ. ΕΛΕΥΘΕΡΟ, κορίτσια 12 ετών (Σακελλαρίου Αρετή, Καβάλα Αναστασία, Νεύρα Μαρία Ραφαηλία, Βασιλού Νεφέλη).
  • Χάλκινο μετάλλιο στα 4Χ100μ. ΜΙΚΤΗ ΟΜΑΔΙΚΗ, κορίτσια 12 ετών (Σακελλαρίου Αρετή, Ζαβλάρη Κωνσταντίνα, Νεύρα Μαρία Ραφαηλία, Βασιλού Νεφέλη).
  • Αργυρό μετάλλιο στα 4Χ100μ. ΕΛΕΥΘΕΡΟ, κορίτσια 11 ετών (Δημακοπούλου Αγγελίνα, Οικονόμου Βασιλική Ζωή, Συλεούνη Γεωργία, Χατζή Βασιλική).
  • 4η θέση στα 4Χ100μ. ΜΙΚΤΗ ΟΜΑΔΙΚΗ, κορίτσια 11 ετών (Δημακοπούλου Αγγελίνα, Οικονόμου Βασιλική Ζωή, Συλεούνη Γεωργία, Κωστοπούλου Ειρήνη).
  • 5η θέση στα 4Χ50μ. ΜΙΚΤΗ ΟΜΑΔΙΚΗ, κορίτσια 10 ετών (Θάνου Νικολέτα Μαρία, Σοφού Μελίνα, Γκουντιβού Άννα Μαρία, Τσουκνίδα Ευαγγελία).
  • 5η θέση στα 4Χ50μ. ΜΙΚΤΗ ΟΜΑΔΙΚΗ, κορίτσια 9 ετών (Σακελλαρίου Κασσιανή, Τσουκαλά Πηνελόπη, Κυρίκου Νικολέτα Αριστέα, Τσιάνου Ανδρεάνα).
  • 7η θέση στα 4Χ50μ. ΕΛΕΥΘΕΡΟ, κορίτσια 9 ετών (Σακελλαρίου Κασσιανή, Τσουκαλά Πηνελόπη, Κυρίκου Νικολέτα Αριστέα, Τσιάνου Ανδρεάνα).

Ο Πρόεδρος και το Διοικητικό Συμβούλιο της Α.Κ.Α.Κ. συγχαίρουν τους αθλητές και τις αθλήτριες, τις προπονήτριες και τον προπονητή της προαγωνιστικής ομάδας Ευγενία Δρόσου,  Νατάσα Θώδη και Κώστα Γκαρνάκη για τις επιτυχίες και εύχονται στους αθλητές- αθλήτριες υγεία και πρόοδο.

Ευχόμαστε επίσης, καλό καλοκαίρι και ανανεώνουμε το ραντεβού μας για την αγωνιστική σεζόν 2023-2024. Προσδοκούμε την ένταξη ακόμη περισσότερων αθλητών-τριων στην ομάδα μας, προκειμένου να συνεχίσουμε τον μακροπρόθεσμο σχεδιασμό και να οραματιζόμαστε ένα ευοίωνο μέλλον για την καρδιτσιώτικη κολύμβηση.

Η προετοιμασία και οι προπονήσεις όμως δεν σταματούν μέχρι το τέλος Ιουλίου.

Περισσότερα ΕΔΩ




Total
0
Shares
Previous Article
minisi Gavogianni se Tsiako

Μήνυση κατά του δημάρχου Καρδίτσας, από τον δημοτικό  σύμβουλο Κωνσταντίνο Γκαβογιάννη, επικεφαλής του συνδυασμού "Καρδίτσα Από Την Αρχή" για μαύρη και αδήλωτη εργασία

Next Article
xoros plateias Argitheatwn Mouzaki

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε το 2ο φεστιβάλ χορού πλατείας από τον Σύλλογο Αργιθεατών Μουζακίου