5η σερί νίκη με διπλό στο Αλκαζάρ και κορυφή για τον Γ.Σ. Μουζακίου & Περιχώρων «Γ. Πασιαλής»!

valios pasialis 6

Μόνος πρώτος είναι πλέον στον 2ο Όμιλο της Α2 ΕΣΚΑΘ ο Γ.Σ. Μουζακίου & Περιχώρων «Γ. Πασιαλής», μετά και την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Οι «κιτρινόμαυροι» επικράτησαν στο κλειστό του Αλκαζάρ και το ντέρμπι κορυφής κόντρα στον ΑΣ Βαλίος με 52-62, συνεχίζοντας μόνοι πρώτοι στη γενική κατάταξη.

Η ομάδα του Στέφανου Μπελάγια χρειάστηκε να επιστρατεύσει τη σκληρή της άμυνα και να ανατρέψει ένα εις βάρους της -11 στην πρώτη περίοδο κατακτώντας πανάξια μία πολύτιμη νίκη για τη συνέχεια, η οποία ήταν και η 3η φετινή εκτός έδρας.

Ο ΓΣΜΠ βρέθηκε στην αρχή του αγώνα πίσω στο σκορ με 22-11, με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με σκορ 22-13.

Οι 22 πόντοι παθητικό της πρώτης περιόδου, μετατράπηκαν σε μόλις 7 στη δεύτερη περίοδο, όπου με πιεστική άμυνα σε όλο το γήπεδο, η ομάδα του Μουζακίου κατάφερε να βρει και επιθετικά ρυθμό για να φτάσει στην ισοφάριση και το 29-29 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο ΓΣΜΠ προηγήθηκε με 29-34 και 37-40, χωρίς να οικοδομήσουν προβάδισμα ασφαλείας, το οποίο ωστόσο διατηρήθηκε ως το 30’, με το σκορ να είναι 44-47.

Στην τελευταία περίοδο η ομάδα του Βαλίου κατάφερε να προσπεράσει με 48-47, όμως αυτή ήταν και η εξέλιξη που προκάλεσε την αντίδραση των φιλοξενούμενων. Με συνεπή προσπάθεια στην άμυνα και ένα σερί 0-10, ο ΓΣΜ ξέφυγε με 48-57 και παρότι στη συνέχεια, για ένα τρίλεπτο (35’-38’), καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να σκοράρει (ο μεν Βαλίος για να μειώσει και να ξαναμπεί στο ματς, ο δε ΓΣΜΠ για να «καθαρίσει» τη νίκη), τα δεδομένα δεν άλλαξαν.

Το τελικό 52-62 ήλθε φυσιολογικά παρότι ο ΓΣΜΠ αγωνίστηκε με δύο απουσίες.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 29-29, 44-47, 52-62

ΑΣ Βαλίος BCL (Θρ. Λιάγκας): Μπουγατσιάς 13, Χαχόπουλος 14, Αραπκουλές 3, Καραβάκας 4, Ν. Παπαστάθης 4, Σύκας 10 (1), Πήχας 2, Παράφορος 2, Καραμπότας 4, Ριζάκης, Γκιγκιούλης.

ΓΣ Μουζακίου «Γ. Πασιαλής» (Στ. Μπελάγιας): Δ. Ελευθερίου 20 (1), Βούλγαρης 15, Τσανάκας 10 (2), Αμβροσίου 6, Μπίζιος 4, Σπανός 2, Καράμπαλης 5 (1), Χύτας, Αλ. Τσιτσώνης, Ραπάνι, Σκούρας.

9. Κρόνος Τυρνάβου* 5 5 0 5 220 364 -144

*Πελαργός Λάρισας, Γ.Σ.Ε. Ελασσόνας, Ακαδημία Φούντας, Κρόνος Τυρνάβου, Αστέρας Λάρισας και K.B.A. έχουν εκπληρώσει το αγωνιστικό τους ρεπό για τον Α’ γύρο