More

    Άψογη η διοργάνωση του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος πάλης εφήβων & νεανίδων στο κλειστό γυμναστήριο Μουζακίου

    Share

    Άψογη η διοργάνωση του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος πάλης εφήβων & νεανίδων στο κλειστό γυμναστήριο Μουζακίου

    Με την πραγματοποίηση των αγώνων Ελευθέρας πάλης εφήβων και νεανίδων (U20),  ολοκληρώθηκε χθες Κυριακή 24/4/2023, στο Κλειστό Γυμναστήριο Μουζακίου, το φετινό Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ελληνορωμαϊκής πάλης εφήβων και Ελευθέρας πάλης εφήβων & νεανίδων, που συνδιοργάνωσαν ο Δήμος Μουζακίου – ΝΠΔΔ (Αθλητισμός – Πολιτισμός – Νεότητα), με την Περιφερειακή Ενότητα Καρδίτσας – Περιφέρεια Θεσσαλίας και την  Ελληνική Ομοσπονδία Πάλης (ΕΛ.Ο.Π.).

    Οι αγώνες που διεξήχθησαν σε τρείς παλαίστρες είχαν μεγάλη επιτυχία. Κοινή ήταν η διαπίστωση από τους συμμετέχοντες και την ΕΛ.Ο.Π., ότι η οργάνωση του πρωταθλήματος ήταν άψογη, ενώ η προσέλευση πλήθους κόσμου από το Νομό μας και από όλη τη Θεσσαλία εντυπωσίασε, με τις εξέδρες του Κλειστού να είναι γεμάτες το διήμερο σχεδόν όλες τις ώρες.

    Ειδικότερα, κατά τη χθεσινή δεύτερη ημέρα του πανελλήνιου πρωταθλήματος, οι αγώνες ξεκίνησαν λίγο μετά τη 1 μμ και περίπου στις 5:30 το απόγευμα έγιναν οι τελικοί σε κάθε κατηγορία κιλών. Ακολούθησε η απονομή των μεταλλίων στις νικήτριες, στους νικητές και στις ομάδες τους, από τον Αντιδήμαρχο κ. Γιώργο Παπακώστα, τον Πρόεδρο της Τοπικής Κοινότητας Μαγουλίτσας κ. Κώστα Σπανό, το συντοπίτη πρωταθλητή Ελλάδος στον ακοντισμό κ. Ελευθέριο Τέγο, τον Πρόεδρο της ΕΛ.Ο.Π. κ. Στέργιο Λεωνάκη και μέλη του Δ.Σ. της Ομοσπονδίας.

    Να σημειωθεί ότι όλοι οι αγώνες ήταν υψηλού επιπέδου, αμφίρροποι και συναρπαστικοί, με τους αθλητές να κερδίζουν επάξια το θερμό χειροκρότημα του κοινού.

    Η στιγμή της διοργάνωσης καταγράφηκε όταν στο γήπεδο εμφανίστηκε ο πρωταθλητής Ευρώπης Γιώργος Κουγιουμτσίδης. Μετά το πρόσφατο αργυρό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, ο Έλληνας πρωταθλητής βρέθηκε στο Μουζάκι για να παρακολουθήσει τους διαδόχους του και γνώρισε την αποθέωση.

    Η ομάδα της Τραπεζούντας κατέκτησε το πρωτάθλημα Ελευθέρας με 72 βαθμούς, ενώ στο βάθρο των νικητών ανέβηκαν επίσης ο Άρκων (36 βαθμοί) και οι Ευπυρίδαι (27 βαθμοί).

    Στις Νεάνιδες πρώτευσε ο ΓΟ Ευόσμου με 12 βαθμούς. Στη δεύτερη θέση βρέθηκε ο ΑΣ Τρικάλων με 11 βαθμούς και το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε το Δημοκρίτειο Κομοτηνής με 9 βαθμούς

    Αναλυτικά νικητές ανά κατηγορία είναι:

    Γυναικών U20

    50 κιλά

    1. Μαρίνα Καραπαναγιωτίδου (Δήμου Κερ.)
    2. Ναταλία Στεφανίδη (Ημαθίων)

    55 κιλά

    1. Ευδοξία Παπαδοπούλου (Ευπυρίδαι)
    2. Δήμητρα Μούχα (ΓΟ Ευόσμου)
    3. Ελένη Υφαντίδου (Κένταυρος)

    57 κιλά

    1. Αγάπη Αμπελίδου (Δημοκρίτειο)
    2. Ελένη Κολόζη (Άτλας Καλλιθέας)
    3. Αικατερίνη Αλεξιάδη (Δημοκρίτειο)

    59 κιλά

    1. Ευαγγελία Καζαλά (ΑΣ Τρικάλων)
    2. Λυδία Κανελόπουλου (ΑΣ Ζευς)
    3. Ευαγγελία Ψωμά (ΑΣ Τρικάλων)

    62 κιλά

    1. Παναγιώτα Κωνσταντοπούλου (Τιτάν Πύργου)
    2. Ευαγγελία Τρανού (ΓΟ Ευόσμου)
    3. Φωτεινή Γιαννάκη (Άτλας Καλλιθέας)

    65 κιλά

    1. Μαρία-Γαβριέλα Χατζημιχαήλ (Δήμου Κερ.)
    2. Ευαγγελία Μακρυδάκη (ΟΚΑ Αρκάδι)

    68 κιλά

    1. Νικολέτα Μπάρμπα (Δημοκρίτειο)
    2. Δροσούλα Τζιανακοπούλου (Ευπυρίδαι)
    3. Νικολέτα Νταμοτσίδου (ΑΚΠ Τραπεζούντας)

    72 κιλά

    1. Θεοδώρα-Ραφαήλα Αργυρίου (ΑΣ Τρικάλων)
    2. Θεοδώρα-Μαρία Χατζαρίδου (ΓΟ Ευόσμου)
    3. Ευτυχία Τσεκερίδου (ΓΟ Ευόσμου)

    76 κιλά

    1. Ελένη Χρυσικάκη (Άτλας Καλλιθέας)
    2. Όλγα Πουτακίδη (Τιτάν Πύργου)

    Ελευθέρα U20

    57 κιλά

    1. Δημήτρης Οφλίδης (Άρκων)
    2. Ηρακλής Ιωαννίδης (Δυτικό)

    61 κιλά

    1. Φίλιππος Ψωμάς (Άτλας Καλλιθέας)
    2. Παύλος Κορωνίδης (Άρκων)
    3. Θεόδωρος Βακαλόπουλος (ΑΚΠ Τραπεζούντας)

    65 κιλά

    1. Ηλίας Ραφαήλ Καρνάβας (Ολυμπιονίκης Βόλου)
    2. Γιώργος Μακρίδης (Άρκων)
    3. Άγγελος Τριανταφυλλίδης (Άτλας Καλλιθέας)

    70 κιλά

    1. Γιώργος Ιωακειμίδης (Πολυνίκης)
    2. Ρολάνδος Σαρίδης (ΑΚΠ Τραπεζούντας)
    3. Γιώργος Ραπτόπουλος (Άρκων)
    4. Πέτρος Καραπαναγιωτίδης (Δήμου Κερ.)

    74 κιλά

    1. Θεοχάρης Κουγιουμτσίδης (ΑΚΠ Τραπεζούντας)
    2. Παναγιώτης Πολυχρονίδης (Άτλας Καλλιθέας)
    3. Ιωάννης Παπαδόπουλος (Άρκων)

    79 κιλά

    1. Γιώργος Τερζίδης (ΑΚΠ Τραπεζούντας)
    2. Γιώργος Κοτανίδης (ΑΚΠ Τραπεζούντας)
    3. Ρολάν Αρντάσεβ (Διογένης)
    4. Νικόλας Μακρυγιάννης (ΑΚΠ Τραπεζούντας)

    86 κιλά

    1. Θεόδωρος Καρυπίδης (ΑΚΠ Τραπεζούντας)
    2. Άγγελος Αποστολίδης (Ημαθίων)
    3. Χαρίλαος Χρυσικάκης (Λεωνίδας)

    92 κιλά

    1. Γρηγόρης Σαρίδης (Άρκων)
    2. Άγγελος Νταμοτσίδης (ΑΚΠ Τραπεζούντας)
    3. Γεώργιος-Ραφαήλ Ντάσιος (Διογένης)

    97 κιλά

    1. Κωνσταντίνος Τσακνάκης (Ευρωπός)
    2. Κωνσταντίνος Ρετσίδης (Κένταυρος)
    3. Νικολόζι Βάλιεβ (ΟΚΑ Αρκάδι)

    125 κιλά

    1. Θεόδωρος Μιχαηλίδης (Ευπυρίδαι)
    2. Χρήστος Μιχαηλίδης (Ευπυρίδαι)
    3. Αναστάσιος Παναγιωτίδης (Δυτικό)
    4. Λάζαρος Κυριακίδης (Δυτικό)

    Δείτε επίσης