Συνεχίζει αήττητος ο Γ.Σ. Μουζακίου – Νίκη 72-67 με τα Φάρσαλα (video)

Νέα νίκη για τον Γ.Σ. Μουζακίου & Περιχώρων “Γ. Πασιαλής” με 72-67, μετά από παράταση (κ.α. 64-64), επί της ομάδας του Γ.Σ. Φαρσάλων Κ21 σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι στο κλειστό γυμναστήριο Μουζακίου, για την 6η Αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β’ ΕΣΚΑΘ.

Η πολύ καλή άμυνα ήταν το κλειδί για την νίκη του Γ.Σ. Μουζακίου που περιόρισε τους αντιπάλους στην επιλογή των περιφερειακών σουτ και κράτησε όρθια την ομάδα στην παράταση όπου τελικά κατάφερε να κερδίσει το ματς.

Οι γηπεδούχοι επέβαλαν τον ρυθμό τους στα 2 πρώτα δεκάλεπτα του αγώνα όπου προηγήθηκαν με 15-11 και 17-12 αντίστοιχα. Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Μουζακίου έφτασε να προηγείται και με 14 πόντους, όμως τα λάθη και η πίεση των φιλοξενουμένων στο τελευταίο τρίλεπτο έφερε αποτελέσματα και ελπίδες στην ομάδα των Φαρσάλων για κάτι καλύτερο που κατάφερε να μειώσει τη διαφορά και να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο με -6.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι από την αρχή κιόλας ανέβασαν ταχύτητα πίεσαν ακόμα περισσότερο και με καλά ποσοστά ευστοχίας από τα 6,75 κατάφεραν όχι μόνο να μείνουν κοντά στο σκορ, αλλά και να προηγηθούν ακόμα και με 4 πόντους (60-64) 30 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα. Οι γηπεδούχοι στο σημείο εκείνο κερδίζουν φάουλ ευστοχούν στην μία βολή, αστοχούν στη δεύτερη και μετά από το κερδισμένο επιθετικό ριμπάουντ ευστοχούν σε τρίποντο για να ισοφαρίσουν 64-64. Στην τελευταία τους επίθεση, 16 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα, οι παίχτες των Φαρσάλων αστοχούν σε σουτ 3 πόντων για να οδηγηθεί το ματς στην παράταση, όπου οι παίχτες του Γ.Σ. Μουζακίου πιο ψύχραιμοι κατάφεραν με σωστή άμυνα να πάρουν το ροζ φύλλο και τον αγώνα.

Γ.Σ. Μουζακίου (Κώστας Ναούμ): Μπαλατσούκας, Τζιωρτζιώτης 14 (2), Πλιάκος, Μαγαλιός 8, Κοντονίκας, Καλλιώρας 11, Νάσιος 19, Πεσλής, Γρηγορίου, Στρακάτσαλος 20 (1), Πλακιάς

Γ.Σ. Φαρσάλων (Σωτήρης Ρίζος): Ντίνος 39 (5), Γιαννούλης Χ. 10, Αλεξόπουλος 6, Μπακαλόπουλος 2, Λούτας 4, Λιούπης 6, Βαλαβάνης, Γιαννούλης

Τα δεκάλεπτα: 15-11, 17-12, 15-16, 17-25 σκορ παράτασης 8-3

Γ.Σ. Μουζακίου – Γ.Σ. Φάρσαλα Κ21 72-67