Συνέχισε…αυτό που άφησε μισό κόντρα στη Φαλώρεια ο ΓΣ Μουζακίου «Γ. Πασιαλής»

mouzaki faloreia 7

Την πρώτη εντός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα της Α2 ΕΣΚΑΘ, έστω και αν χρειάστηκε…δύο δόσεις για να την πετύχει, κατέκτησε ο ΓΣ Μουζακίου & Περιχώρων «Γ. Πασιαλής».

Ο αγώνας κόντρα στη Φαλώρεια είχε διακοπεί στις 19 Οκτωβρίου με την ολοκλήρωση της 1ης περιόδου κι ενώ το σκορ ήταν 22-14 υπέρ των γηπεδούχων, λόγω τραυματισμού διαιτητή που κατέστησε αδύνατη τη συνέχιση της αναμέτρησης.

Την Τρίτη (5/11) παίχτηκε η δεύτερη πράξη, με τους Κιτρινόμαυρους να συνεχίζουν από εκεί που είχαν σταματήσει σε εκείνη την πρεμιέρα και δίχως ποτέ να απωλέσουν το προβάδισμα στο σκορ, επικράτησαν με 68-56.

Με σημαντικές απουσίες αυτές των Στεργιούλη, Καράμπαλη, Κλήμη, Τυρογιάννη, Μιχάλη Ράτζα αλλά ισχυρό συμπαίχτη τον κόσμο, το συγκρότημα του Στέφανου Μπελάγια κατάφερε με «όπλο» της την άμυνα να διατηρήσει σε απόσταση το νεανικό και ταλαντούχο σύνολο του Σούλη Φόρου για να βελτιώσει το ρεκόρ του στο 2-1.

Η αναμέτρηση περιλάμβανε τρία δεκάλεπτα και οι γηπεδούχοι ήθελαν την άμεση επιστροφή στις νίκες, μόλις τρεις ημέρες μετά την ήττα από τον BCL και με την εμφάνισή τους, έδειξαν ότι η συνέχεια προμηνύεται υποσχόμενη.

Η ομάδα του Μουζακίου εκίνησε στο 2ο δεκάλεπτο με πίεση στην άμυνα, με αποτέλεσμα να κλέψει μπάλες, να σκοράρει στον αιφνιδιασμό και επιπλέον να δυσκολέψει αρκετά τις επιθέσεις των φιλοξενούμενων, οι οποίοι στηρίχθηκαν αρκετά στα σουτ από τα 6,75μ, πολλά μάλιστα στη λήξη του χρόνου, αλλά και στην πολύ καλή προσπάθεια του νεαρού σέντερ Μπακάλη.

Απόρροια των παραπάνω το γεγονός ότι ο ΓΣΜΠ προηγήθηκε με 30-22, 35-23, ενώ το ημίχρονο τον βρήκε μπροστά με +10, για το 37-27.

Στο β’ ημίχρονο, η Φαλώρεια κατάφερε να μπει δυνατά με τους Μπάλιο, Ευαγγελακόπουλο και Αγγέλη, τρέχοντας στο ανοιχτό γήπεδο για να μειώσουν γρήγορα σε 37-33. Κάπου εκεί, η αντίδραση ήταν άμεση από τους γηπεδούχους που επέστρεψαν στην πιεστική άμυνα, δεν επέτρεψαν τα μακρινά σουτ των φιλοξενούμενων να βρουν στόχο (σημειώθηκε μόλις ένα τρίποντο στο β’ ημίχρονο από τη Φαλώρεια) και κατάφερε με τους Πόππη, Λιάσκο και Τσιγγενόπουλο να αναπτύξει εκ νέου διαφορά. Ως εκ τούτου, η 3η περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 52-41 και έθεσε τις βάσεις για το «ζευγάρωμα» των ροζ φύλλων αγώνα των γηπεδούχων.

Στην 4η περίοδο, τα πράγματα πήγαν ακόμη καλύτερα για την τοπική ομάδα που έφτασε στο 55-41 και το 61-48 στο 35′, εδραιώνοντας την κυριαρχία της. Μια προσπάθεια της Φαλώρειας να επανέλθει στη διεκδίκηση της νίκης, οδήγησε σε μία ανεπαίσθητη μείωση του σκορ, οριακά κάτω από τη διψήφια τιμή υπέρ του ΓΣΜΠ, όμως και με τη συνεισφορά των νεαρότερων, Χρήστου, Κώστα Γκαραβέλα, αλλά και του Σαλούστρου το 68-56 δεν άλλαξε τα δεδομένα της αναμέτρησης.

Μετά το τέλος του αγώνα μια ευχάριστη έκπληξη περίμενε στα αποδυτήρια τον “μικρό” Χρήστο Γκαραβέλα που σήμερα είχε τα γενέθλιά του κλείνοντας τα 16. Να τα εκατοστήσεις Χρήστο με υγεία και πολλές επιτυχίες!!!

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 37-27, 52-41, 68-56

Γ.Σ. Μουζακίου «Γ. Πασιαλής» (Μπελάγιας): Αργύρης, Τσανάκας 11 (1), Χ. Γκαραβέλας 4, Λιάσκος 10 (1), Πόππης 15 (2), Σαλούστρος, Κ. Γκαραβέλας, Τσιγγενόπουλος 26(2), Ράτζας Β. 2, Σκύλλας, Καλέτσης, Στεργιούλης.

Φαλώρεια (Αθ. Φόρος): Μπάλτος 2, Μπουρσιάνης, Αγγέλης 15 (3), Κώτσιος, Μπάλιος 20 (1), Πούλιος, Μπακάλης 6, Ευαγγελακόπουλος 11 (1), Ζησόπουλος, Χριστοδούλου 2, Χλωρός, Κουτής.