Τσίγκας Μουζάκι Καρδίτσας

Στις νίκες επέστρεψε ο ΓΣ Μουζακίου & Περιχώρων «Γ. Πασιαλής»

Pasialis Olimpiakos Karditsas

Η ομάδα του Στέφανου Μπελάγια επικράτησε του Ολυμπιακού Καρδίτσας με 51-44 για την 5η αγωνιστική της Α2 ΕΣΚΑΘ και έφτασε τις τρεις νίκες στο πρωτάθλημα, με τους φιλοξενούμενους να παραμένουν χωρίς ροζ φύλλο μέχρι στιγμής στη σεζόν.

Ο αγώνας χαρακτηρίστηκε από το γιορτινό κλίμα και το φίλαθλο πνεύμα μεταξύ των δύο ομάδων, σε ένα παιχνίδι που μπορεί το σκορ να ήταν χαμηλό, όμως επιφύλασσε όμορφες διακυμάνσεις και καταστάσεις ντέρμπι.

Η αναμέτρηση είχε να επιδείξει και όμορφες στιγμές στην κερκίδα, αφού περίπου 150 θεατές και των δύο ομάδων βρέθηκαν στο κλειστό του Μουζακίου και παρακολούθησαν πλάι-πλάι τις προσπάθειες των παιχτών, ενώ στο ημίχρονο πραγματοποιήθηκαν διαγωνισμοί για τα παιδιά με έπαθλο μοναδικά δώρα.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, τόσο οι Κιτρινόμαυροι, όσο και οι Ερυθρόλευκοι έδωσαν έμφαση στις άμυνές τους, ενώ στερήθηκαν σημαντικών μονάδων. Ειδικότερα, για τους γηπεδούχους απουσίασαν οι Πόππης, Τυρογιάννης, ενώ για λογαριασμό των φιλοξενούμενων δεν αγωνίστηκαν οι Καφρίτας, Φαλιάγκας, Ντενησιώτης και Νομικός.

Ο ΓΣΜΠ ήταν σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα μπροστά στο σκορ, με εξαίρεση δύο περιπτώσεις στο 1ο ημίχρονο που προσωρινά ο Ολυμπιακός ισοφάρισε, ενώ μέχρι και το ημίχρονο οι διαφορές ήταν «ρευστές», με το συγκρότημα του Τάκη Καλογριανίτη να είναι μέσα στη διεκδίκηση της νίκης.

Η διαφορά ουσιαστικά χτίστηκε από τα μέσα της 3ης περιόδου έως και τα μέσα της 4ης περιόδου, όταν η ομάδα του Μουζακίου προηγήθηκε ακόμη και με +17 (48-31), ελέγχοντας τα ριμπάουντ και εφαρμόζοντας άμυνα ζώνης που «μπλόκαρε» τους φιλοξενούμενους.

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να επανέλθει στο παιχνίδι, μείωσε κυρίως από τη γραμμή των βολών όμως πλήρωσε την παρατεταμένη αστοχία του από τα 6,75μ., μην καταφέρνοντας να «τιμωρήσει» τη ζώνη των γηπεδούχων.

Στο 1ο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν νευρικές, με την αστοχία αλλά και τα λάθη να κυριαρχούν. Απόρροια των προαναφερόμενων, το πενιχρό 8-8 στο 10′, με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει με προσπάθεια του Κατσαρού.

Στη β’ περίοδο ο Καράμπαλης πέτυχε το τρίτο συνεχόμενο τρίποντο από παίχτη γηπεδούχων, ενώ οι βολές του Λιάσκου διαμόρφωσαν στο 14′ το 13-8. Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 15-12, με τους Τσιγγενόπουλο και Χρήστο Γκαραβέλα στη συνέχεια να φέρνουν μπροστά τους Κιτρινόμαυρους με 22-18. Τελικά, ο Ολυμπιακός Καρδίτσας που σκόραρε τους τέσσερις τελευταίους πόντους του στο ημίχρονο με βολές του Θωμά Αμβροσίου, διαμόρφωσε το 22-20 της ανάπαυλας.

Η έναρξη του β’ μέρους τροφοδότησε με ενέργεια την ομάδα του Στέφανου Μπελάγια που ήταν το ίδιο αποτελεσματική στην άμυνα, ενώ προσπάθησε να «ξεκολλήσει» από το χαμηλό σκορ στην επίθεση. Έτσι, προηγήθηκε με 31-23 και με 35-29 αναπτύσσοντας ένα +8 στη λήξη της τρίτης περιόδου, για το 37-29.

Στην τελευταία περίοδο, ο Λιάσκος αποχώρησε με κράμπα στο 33′, ωστόσο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να τρέξουν στο ανοιχτό γήπεδο και να ανανεώσουν αρκετές φορές τις επιθέσεις τους μέσω επιθετικών ριμπάουντ. Στην άμυνα, η ζώνη επέτρεψε τα μακρινά σουτ του Ολυμπιακού που δε βρέθηκε στη μέρα του για να σκοράρει από τα 6,75μ και να πλησιάζει όσο ακόμη υπήρχε χρόνος για να αλλάξει το μομέντουμ της αναμέτρησης. Έτσι, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 48-31 στο 35′ αποκτώντας σαφές προβάδισμα νίκης.

Παρόλα αυτά, η αυταπάρνηση του Ολυμπιακού Καρδίτσας επέτρεψε τους φιλοξενούμενους να «ροκανίσουν» τη διαφορά, με πρωταγωνιστές τους Παπανδρέα (ο οποίος σκόραρε και κάτω από το ποστ, ιδίως στην άμυνα ήταν πολύ αποτελεσματικός, μοιράζοντας τέσσερις τάπες) Θ. Αμβροσίου και Μπαμπάκο. Κάπως έτσι, το 0-10 σερί έφερε το 48-41, σε ένα διάστημα πάντως που έγιναν πολλές αλλαγές από πλευράς γηπεδούχων και εύλογα ήταν δύσκολο να βρεθεί ομοιογένεια μέσα σε μία ολοκαίνουρια 5άδα. Με την ψυχραιμία των εμπειρότερων, ο ΓΣΜΠ κράτησε τη διαφορά και έφτασε στο 51-44.

Στα highlights της αναμέτρησης η «μονομαχία» του κόουτς του ΓΣΜΠ Στέφανου Μπελάγια με τον γιο του και αθλητή του Ολυμπιακού Καρδίτσας, Δήμο Μπελάγια, όπως επίσης και η προσφορά λάβαρου των γηπεδούχων  στη φιλοξενούμενη ομάδα λίγο πριν το τζάμπολ με τον αρχηγό Χρήστο Γκαραβέλα να το παραδίδει στον ομόσταβλό του, Δήμο Μπελάγια.

Τα δεκάλεπτα: 8-8, 22-20, 37-29, 51-44

Γ.Σ. Μουζακίου (Στ. Μπελάγιας): Θ. Αργύρης, Λιάσκος 10 (2), Καράμπαλης 14 (1), Χρ. Γκαραβέλας 2, Τσιγγενόπουλος 18 (1), Καλέτσης, Σαλούστρος, Β. Ράτζας, Κ. Γκαραβέλας, Κλήμης, Στεργιούλης.

Ολυμπιακός Καρδίτσας (Τ. Καλογριανίτης): Β. Εκίζογλου 2, Παπανδρέας 11, Κατσαρός 4, Μπαμπάκος 4, Χατζής 6, Θ. Αμβροσίου 9 (1), Κουτούμπας 8 (1), Μπλουγούρας, Καρακώστας, Μπουρούσης, Μπέκε.

11. Κρόνος Τρικάλων 4 4 0 4 220 280   -60

*Απόλλων Καρδίτσας, ΑΟ Σουφλαρίων, Νέος Κεραυνός Λάρισας, Φαλώρεια και Κρόνος Τρικάλων έχουν εκπληρώσει το ρεπό τους για τον 1ο γύρο