Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε ο Γ.Σ. Μουζακίου έναντι του Ν. Κεραυνού Λάρισας (video)

mouzaki keravnos larisas

Με ήττα συνέχισε τις υποχρεώσεις του ΓΣ Μουζακίου & Περιχώρων «Γ. Πασιαλής».

Η ομάδα του Στέφανου Μπελάγια δεν απέφυγε τη δεύτερη διαδοχική της ήττα, από τον αήττητο και πρωτοπόρο της Α2 ΕΣΚΑΘ αν και μέχρι το 31′ έκανε πολύ μεγάλη προσπάθεια για τη νίκη της χρονιάς.

Οι Κιτρινόμαυροι επιχείρησαν να στείλουν το ματς στη δύναμη και την εμπειρία, έχοντας σταθερά το προβάδισμα στην αναμέτρηση μέχρι το 18′. Μάλιστα σε εκείνο το σημείο κατάφεραν να προηγηθούν με 40-32, σπάζοντας το man to man press με χαρακτηριστική άνεση και τελειώνοντας φάσεις στο ανοιχτό γήπεδο.

Ωστόσο, ένα δίλεπτο αδράνειας με πολύ ανορθόδοξες και βεβιασμένες επιθετικές προσπάθειες που είχε ως άμεσο επακόλουθο τις αργές επιστροφές, επέτρεψε στους νεαρούς φιλοξενούμενους να τρέξουν σερί 0-9 και να πάνε στο ημίχρονο με προβάδισμα 40-41, εξέλιξη που άλλαξε την ψυχολογία τους.

Στο β’ ημίχρονο, ο Νέος Κεραυνός μπήκε εξίσου δυνατά με ένα σερί 0-5 (συνολικό 0-13 από το α’ ημίχρονο) για να κάνει το 40-46 και λίγο αργότερα το 47-54.

Ο ΓΣ Μουζακίου πάλεψε να επανέλθει, βλέποντας όμως το σκορ για πρώτη φορά να αποκτά διψήφια διαφορά υπέρ των Λαρισαίων, για το 50-60 στο 29′. Εν τέλει, η 3η περίοδος ολοκληρώθηκε με 52-60.

Στην τελευταία περίοδο, ένα νέο σερί 2-12 έκανε το σκορ 54-72 και κάπου εκεί το ροζ φύλλο αγώνα είχε ήδη πάρει το δρόμο του για να καταλήξει στα χέρια των φιλοξενούμενων. Οι αργές επιστροφές και τα αλλεπάλληλα σουτ του Νέου Κεραυνού δεν επέτρεψαν τους γηπεδούχους να επιστρέψουν στο ματς που απλά μείωσαν σε 65-80 και εν τέλει γνώρισαν την ήττα με 67-83, έχοντας στην τελευταία περίοδο χρησιμοποιήσει όλους τους αθλητές του ρόστερ τους.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 40-41, 52-60, 67-83

ΓΣ Μουζακίου «Γ. Πασιαλής» (Στ. Μπελάγιας): Θ. Αργύρης 8, Καράμπαλης 7 (1), Χρ. Γκαραβέλας, Τσιγγενόπουλος 39 (2), Καλέτσης 2, Πόππης 1, Τσανάκας 6 (2), Β. Ράτζας 4, Κ. Γκαραβέλας, Κλήμης, Στεργιούλης.

Νέοι Κεραυνού Λάρισας (Παππάς): Τακούλας 23 (5), Ζαγανίδης 7 (1), Ριζούλης, Χριστιανός 12, Γεροκώστας 8, Μάνος 20 (2), Καράτζιος 2, Ζαφειρούλης 11.