Οι δρομείς του Ο.Π.Ο.Π. στον 4ο Νυχτερινό Ημιμαραθώνιο Θεσσαλονίκης

Το Σάββατο 10/10/2015 πραγματοποιήθηκε για 4η συνεχή χρονιά η μεγαλύτερη νυχτερινή γιορτή της Ελλάδας. Ο 4ος Νυχτερινός Ημιμαραθώνιος Θεσσαλονίκης για άλλη μία χρονιά έσπασε όλα τα ρεκόρ. Οι εγγεγραμμένοι δρομείς έφτασαν τελικά τους 21.132 (4.205 εγγεγραμμένοι στον Ημιμαραθώνιο και 16.927 στο Δρόμο Υγείας & Δυναμικού Βαδίσματος 5.000 μ.), εκπροσωπώντας 53 χώρες και σημειώνοντας πρωτοφανή επιτυχία σε όλα τα επίπεδα, αφού μάλιστα σημειώθηκαν νέα ρεκόρ αγώνων στον Ημιμαραθώνιο, τόσο στους άνδρες όσο και στις γυναίκες, παρά τις αντίξοες καιρικές συνθήκες.

Η εκκίνηση του Ημιμαραθωνίου των 21,1 χλμ. δόθηκε με τη δύση του ήλιου στις 18:45 από την Πλατεία Αριστοτέλους κάτω από έντονη βροχόπτωση, ενώ ο τερματισμός της κούρσας έγινε μπροστά από το Λευκό Πύργο.

Νικητής αναδείχθηκε ο Ρώσος Ρινάτ Αχμαντέεφ, ο οποίος σημείωσε χρόνο 1 ώρα 05:52, που αποτελεί νέο ρεκόρ αγώνων. Πίσω του τερμάτισε ο προπέρσινος θριαμβευτής Μιχάλης Παρμάκης του διοργανωτή συλλόγου Μ.Ε.Α.Σ. Τρίτων (1 ώρα 07:05), ενώ την τριάδα συμπλήρωσε ο Ρώσος Βασίλι Περμίτιν (1 ώρα 07:53).

Στην κατηγορία των γυναικών επικράτησε η Σόνια Τσεκίνι-Μπουδούρη με νέο ρεκόρ αγώνων (1 ώρα 16:07), με δεύτερη την Παναγιώτα Βλαχάκη (1 ώρα 18:38) και τρίτη τη Ρουμάνα Λούκα-Μαρία Μαγκνταλένα (1 ώρα 20:29).

2

Για τον Ορειβατικό Περιηγητικό Όμιλο Πύλης στον 4ος Νυχτερινό Ημιμαραθώνιο Θεσσαλονίκης συμμετείχαν και ολοκλήρωσαν τον αγώνα 8 δρομείς.

8) ΓΟΥΛΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΔΕΝ ΧΡΟΝΟΜΕΤΡΗΘΗΚΕ

Ο Δρόμος Υγείας & Δυναμικού Βαδίσματος 5.000 μ. ξεκίνησε στις 21:15 από το Δημαρχιακό Μέγαρο, με τη βροχή να έχει πλέον κοπάσει, με πολλά χαμόγελα και απίστευτο παλμό. Την αψίδα του τερματισμού στο Λευκό Πύργο πέρασε πρώτος ο Μάριος Αποστολίδης (15:23), επαναλαμβάνοντας την αντίστοιχη επιτυχία του 2012, ενώ στο βάθρο τον ακολούθησαν ο σουδανικής καταγωγής Αλέξης Ελαμίν (15:32) και ο Θανάσης Παγουνάδης της Ολυμπιάδας Κομοτηνής (15:45).

Στις γυναίκες, ταχύτερη όλων ήταν η Φωτεινή Δαγκλή-Παγκότο (17:51), με δεύτερη την Ανθή Κυριακοπούλου (17:58) και τρίτη την Παρασκευή Θρασυβούλου (18:02), η οποία κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά.

Για τον Ορειβατικό Περιηγητικό Όμιλο Πύλης συμμετείχε και ολοκλήρωσε τον αγώνα ο δρομέας.

1) ΑΝΘΟΠΟΥΛΟΣ ΠΕΤΡΟΣ 24:18

Ο 4ος Διεθνής Νυχτερινός Ημιμαραθώνιος Θεσσαλονίκης διοργανώθηκε από τον Μ.Ε.Α.Σ. Τρίτων σε συνεργασία με το Δήμο Θεσσαλονίκης, τελώντας υπό την αιγίδα του ΣΕΓΑΣ και της AIMS, ενώ ήταν ενταγμένος στο ελληνικό και διεθνές καλεντάρι του ΣΕΓΑΣ, της AIMS και της ΕΑΑ. Παράλληλα υποστηρίχθηκε από πλήθος θεσμικών φορέων, φορέων υποστήριξης και εθελοντικών φορέων.