Νίκη εκτός έδρας για τον ΓΣ Μουζακίου «Γ. ΠΑΣΙΑΛΗΣ» στην πρεμιέρα του Β’ γύρου

pasialis basket mouzaki 2

Με νίκη εκτός έδρας επί της Φαλώρειας στα Τρίκαλα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στην πρεμιέρα του δευτέρου γύρου για το πρωτάθλημα της Α2 ΕΣΚΑΘ ο Γ.Σ. Μουζακίου & Περιχώρων «Γ. ΠΑΣΙΑΛΗΣ». Τη Φαλώρεια είχε επίσης κερδίσει και στον πρώτο γύρο στο Μουζάκι και υπερτερεί σε κάθε ενδεχόμενη ισοβαθμία ενώ με την νίκη αυτή η ομάδα του Μουζακίου αφήνει τρεις ομάδες από κάτω στη μάχη της παραμονής στο φετινό και πολύ δύσκολο πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Στέφανου Μπελάγια, με πολλές απουσίες αλλά με την επιστροφή του Καλλιώρα μετά από 9 μήνες, κατάφερε να επικρατήσει με 64-71, την Κυριακή 19 Ιανουαρίου 2020, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής για την Α2 ΕΣΚΑΘ, φτάνοντας έτσι τις τέσσερις νίκες στο φετινό πρωτάθλημα.

Ο αγώνας στη διάρκειά του ήταν αμφίρροπος με εναλλαγές στο σκορ, και τη Φαλώρεια να σκοράρει στο πρώτο ημίχρονο κυρίως με αιφνιδιασμούς και το Μουζάκι να απαντά με καλάθια έπειτα από καλή κυκλοφορία της μπάλας. Στο δεύτερο ημίχρονο, η πολύ καλή άμυνα της ομάδας του Μουζακίου, σε συνδυασμό με επιθετικές πρωτοβουλίες των παιχτών του και από την ομάδα της Φαλώρειας να τραβάει επιθετικά μόνο ο Σταμούλης, έγειραν την πλάστιγγα υπέρ των φιλοξενούμενων. Επιθετικά τράβηξαν οι Καράμπαλης 20π., Τσιγγενόπουλος 16π, Πόππης 15π, Καλλιώρας 14π αλλά και η σοβαρότητα στην άμυνα όλων των παιδιών που αγωνίστηκαν έδωσαν τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 14-13, 33-29, 45-49, 64-71

Φαλώρεια (Αν. Φόρος): Αγγέλης, Ευαγγελακόπουλος 5, Κατσαδούρος 4, Κώτσιος, Μαλακασιώτης 13 (1), Μπάλιος 1, Μπάλτος, Παναγιώτου 7, Πούλιος, Πουλιανίτης 10, Σταμούλης 24, Χλωρός

Γ.Σ. Μουζακίου «Γ. Πασιαλής» (Στ. Μπελάγιας): Θ. Αργύρης, Καλέτσης, Καλλιώρας 14, Καράμπαλης 20 (2), Κλήμης 2, Λιάσκος 4, Πόππης 15 (1), Σαλούστρος, Τσιγγενόπουλος 16 (1)