Νίκη για τον ΣΠΑΚ στο τάι μπρέικ επί της ΑΕΝ Πανοράματος (φωτο-video)

SPAKarditsas 9

Στο τάι μπρέικ με 3-2 επικράτησε ο ΣΠΑΚ της ΑΕΝ Πανοράματος στον αγώνα του Σαββάτου 21/12 στο κλειστό γυμναστήριο Καρδίτσας, για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α2 Ανδρών (Β’ Όμιλος).

Σε ένα αγχωτικό παιχνίδι ο ΣΠΑΚ κατάφερε να κερδίσει το πρώτο σετ με 26-24 και στο δεύτερο ενώ προηγήθηκε με 17-11 και μπορούσε να κάνει το 2-0, έδωσε το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να ανακάμψουν, να ισοφαρίσουν και να προσπεράσουν κερδίζοντας το δεύτερο σετ με 23-25 κάνοντας το 1-1. Μία από τα ίδια στο τρίτο σετ, ο ΣΠΑΚ μπήκε με άγχος, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 0-5 και οι γηπεδούχοι βρέθηκαν να κυνηγούν το σκορ, έφτασαν κοντά στην ισοφάριση αλλά δεν πρόλαβαν να ολοκληρώσουν την προσπάθεια και να κερδίσουν το σετ. 1-2 η ΑΕΝ Πανοράματος με 21-25. Εκεί άρχισαν τα δύσκολα, οι παίχτες του Αντώνη Θάνου έπρεπε να ανακάμψουν και να γυρίσουν το ματς. Μπήκαν δυνατά προηγήθηκαν και πάλι με 17-11, όπως στο δεύτερο σετ,  αλλά πιο συγκεντρωμένοι αυτή τη φορά κατάφεραν να κερδίσουν το τέταρτο σετ με 25-18 και να ισοφαρίσουν. Όλα θα κρίνονταν στο τάι μπρέικ. Με τη βοήθεια του κόσμου έκαναν αυτό που έπρεπε, να κερδίσουν το παιχνίδι. Και το κατάφεραν με 15-12. Τελικό σκορ 3-2 με τους γηπεδούχους να χαρίζουν ένα βαθμό στους φιλοξενούμενους μένοντας στη 10η θέση, ένα βαθμό πάνω από την ΑΕΝ Πανοράματος.