Τσίγκας Μουζάκι Καρδίτσας

«Λύγισε» στο φινάλε από τη Λάρισα BC ο ΓΣΜΠ «Πασιαλής» (φωτο-video)

mouzaki basket larisabc 5

Μία αξιόμαχη εμφάνιση που του έδινε το δικαίωμα να ελπίζει σε μία μεγάλη νίκη, κόντρα σε έναν ποιοτικό και πολύ καλά δουλεμένο αντίπαλο πραγματοποίησε ο ΓΣΜΠ «Πασιαλής» κόντρα στη BCL για την 3η αγωνιστική της Α2 ΕΣΚΑΘ.

Η ομάδα του Στέφανου Μπελάγια, μέχρι το 35′ ήταν «γερά» στο κόλπο του ροζ φύλλου αγώνα, ωστόσο σε εκείνο το σημείο, η αποβολή του Β. Ράτζα με 5 φάουλ, η αξιοσημείωτη ευστοχία των φιλοξενούμενων από τα 6,75μ. και η αστοχία των γηπεδούχων, οδήγησαν στο τελικό 63-78, με τη διαφορά να «ανοίγει» στα τελευταία τρία λεπτά της αναμέτρησης.

Ο αγώνας είχε χαρακτηριστικό του γνώρισμα το πάθος, τη δύναμη και σε κάποιες περιπτώσεις ένα γρήγορο τέμπο που αρχικά έδειχνε να ευνοεί τους γηπεδούχους. Ωστόσο, η ευστοχία, όπως είπαμε, από την περιφέρεια από πλευράς της Λαρισαϊκής ομάδας, σε συνδυασμό με την εξεύρεση λύσεων στην επίθεση από διαφορετικούς παίχτες, έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της ομάδας του Νίκου Φλώρου, με τους γηπεδούχους να στερούνται των υπηρεσιών του Κλήμη, του Τυρογιάννη και του Μ. Ράτζα.

Ο ΓΣΜΠ είχε μεγάλη ευκαιρία να ξεφύγει στο σκορ, να πάρει  ένα προβάδισμα που θα έδινε ψυχολογία και ταυτόχρονα θα έπληττε το ηθικό των φιλοξενούμενων, όμως δεν κατάφερε να υπερασπιστεί το εκρηκτικό του ξεκίνημα. Προηγήθηκε με 10-0 στο 5′ και με 13-3 στο 7′, με τους φιλοξενούμενους να τρέχουν σερί 0-6 και να μειώνουν για το 13-9 στο 10′.

Η συνέχεια δεν άλλαξε τα δεδομένα σε ό,τι αφορά το χαμηλό σκορ, με τους Κιτρινόμαυρους να βάζουν στην επιθετική τους εξίσωση τους Πόππη και Τσιγγενόπουλο, έχοντας ένα προβάδισμα μεταξύ 3-5 πόντων. Η Λάρισα BC προσπέρασε για πρώτη φορά στο ματς στο 24-26, με το ημίχρονο να λήγει ισόπαλο για το 27-27.

Στην 3η περίοδο, Λιάσκος και Πόππης συνέχισαν να δίνουν «ανάσες» επιθετικά για τον ΓΣΜΠ, με τις δύο πλευρές να πορεύονται πόντο-πόντο. Στο φινάλε του δεκαλέπτου, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν ένα πολύ «ρευστό» προβάδισμα, χάρη σε προσπάθειας  του Μίχα και του Νάνη. Στην τελευταία περίοδο, το ματς έγινε πιο σκληρό, με αποτέλεσμα ο Β. Ράτζας να αποβληθεί με 5 φάουλ και ουσιαστικά οι γηπεδούχοι να στερηθούν για περίπου 7 λεπτά σέντερ που θα μπορούσε να «ματσάρει» σε άμυνα και σε ριμπάουντ τον Τύμπα.

Ένα επιθετικό μπλακ-άουτ οδήγησε τους φιλοξενούμενους αρχικά να προηγηθούν με 53-60 και έπειτα με 61-70, αποκτώντας κυρίως ψυχολογικό αβαντάζ στο 37′ για τη νίκη.

Σε αυτά τα τελευταία λεπτά ήρθαν οι αποβολές με 5 φάουλ των Νάνη και Τύμπα, ενώ υπήρξε και η άτυχη στιγμή με τον τραυματισμό του Παπαθεοδώρου σε ντράιβ, ο οποίος αποσύρθηκε.

Στα τελευταία λεπτά οι αλλαγές στους δύο πάγκους, ουσιαστικά δεν απέφεραν καμία αλλαγή σε ό,τι αφορά τη ροή της αναμέτρησης και το 63-78 έφερε την πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα για τον ΓΣΜΠ.

Τα δεκάλεπτα: 13-9, 27-27, 50-54, 63-78

Γ.Σ. Μουζακίου (Στ. Μπελάγιας): Αργύρης, Χρ. Γκαραβέλας 3, Λιάσκος 10 (1), Πόππης 16 (1), Σαλούστρος, Κ. Γκαραβέλας 1, Τσιγγενόπουλος 19 (1), Καράμπαλης 8 (2), Β. Ράτζας 3, Στεργιούλης.

Λάρισα BC (Ν. Φλώρος): Σύκας, Άντριτς 4, Ντάφος 12 (2), Τσιμούρτος 7, Παπαθεοδώρου 4, Νάνης 7 (1), Νιαβής 7 (1), Πήχας 4, Ποταμιάνος, Γκιθώνας 4, Μίχας 20 (4), Τύμπας 11.

11. Φαλώρεια 1 1 0 1 55 61    -6

*Απόλλων Καρδίτσας, ΑΟ Σουφλαρίων και Φαλώρεια έχουν εκπληρώσει το ρεπό τους για τον 1ο γύρο

**Εκκρεμεί η ολοκλήρωση της αναμέτρησης για την 1η αγωνιστική ΓΣ Μουζακίου «Γ. Πασιαλής» – Φαλώρεια που διεκόπη στο 10’